Ile godzin po spożyciu alkoholu można prowadzić? Warto poczekać
Często zastanawiamy się, ile czasu musimy odczekać po spożyciu alkoholu, zanim będziemy mogli bezpiecznie i legalnie zasiąść za kierownicą. W praktyce okazuje się, że ten czas jest znacznie dłuższy, niż wielu kierowcom mogłoby się wydawać.
29.10.2023 14:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Najprostszym i najbardziej wiarygodnym sposobem na sprawdzenie swojego stanu trzeźwości jest skorzystanie z alkomatu. Niemniej jednak, nie każdy dysponuje takim urządzeniem. Alternatywą może być wizyta na komendzie policji, gdzie skorzystanie z policyjnego alkomatu jest bezpłatne. W ostateczności, jeśli nie mamy innej możliwości, możemy skorzystać z alkotestu dostępnego na stacji benzynowej, jednak jest to najmniej dokładna metoda.
Często pojawia się pytanie: kiedy można bezpiecznie prowadzić auto po spożyciu alkoholu? Najbezpieczniej jest przyjąć, że organizm człowieka potrzebuje średnio około 3 godzin na metabolizację 30 g czystego alkoholu. Przeliczając to na konkretne trunki, proporcje wyglądają następująco:
- 50 g wódki zawiera 20 g czystego alkoholu (etanolu),
- 100 ml wina zawiera 12 g etanolu,
- 0,5 l piwa zawiera 25 g etanolu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teoretycznie, jeśli kobieta o wadze 65 kg wypije jedno piwo o zawartości alkoholu 5,5 proc., poziom alkoholu we krwi wyniesie 0,4 prom. Po 55 minutach spadnie on do 0,2 prom. W przypadku mężczyzny o wadze 80 kg, poziom alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. już po 30 minutach.
Jednak w przypadku mocniejszych alkoholi, czas oczekiwania na spadek poziomu alkoholu we krwi jest znacznie dłuższy. Na przykład, 4 kieliszki wódki o pojemności 30 ml wypite przez kobietę o wadzę 65 kg oznaczają, że musi ona odczekać minimum 2 godziny i 30 minut, zanim alkomat wskaże mniej niż 0,2 prom. Mężczyzna ważący 80 kg musi poczekać 2 godziny 10 minut.
Wystarczy wypić dwa półlitrowe piwa, by na policyjnym alkomacie pojawił się przynajmniej jeden promil. Warto jednak pamiętać, że podany współczynnik 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu to wartość czysto teoretyczna. Na metabolizację alkoholu przez organizm wpływa wiele czynników, takich jak: płeć, procesy trawienia, zmęczenie, stres, spożycie kawy czy palenie papierosów. To, że czujemy się dobrze, nie oznacza, że we krwi nie ma już alkoholu. Znaczna większość pijanych kierowców to osoby, które wyjechały na drogi rano, po wieczornej imprezie.
Konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu są zależne od pomiarów alkomatem. W przypadku wykroczenia, czyli gdy poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 do 0,25 mg/dm3 wydychanego powietrza, kodeks wykroczeń w art. 87 stwierdza, że:
Art. 87 Kodeksu wykroczeń określa, że zakaz prowadzenia pojazdów może być nałożony na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Znacznie wyższe kary obowiązują, gdy mówimy o stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila. Wówczas musimy liczyć się z bardzo dotkliwymi konsekwencjami - odebraniem prawa jazdy na minimum 3 lata, karą finansową oraz pozbawieniem wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.
Nie można zapomnieć, że w razie wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu, wszelkie koszty związane z tym zdarzeniem będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczyciele mają pełne prawo do odmowy pokrycia szkód, gdy kierowca był nietrzeźwy.