Wypiłem dwa litry piwa bezalkoholowego. Oto ile pokazał alkomat

Duża popularność i dostępność piw bezalkoholowych sprawia, że często zastanawiamy się nad piciem takiego trunku w kontekście kierowania pojazdem - zwłaszcza w okresie majówkowym, kiedy często grillujemy. Sprawdziłem, czy alkomat wskaże cokolwiek po wypiciu takiego piwa.

Kontrola trzeźwości
Kontrola trzeźwości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | KWP GORZOW
Marcin Łobodziński

01.05.2024 | aktual.: 16.08.2024 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piwo bezalkoholowe jest co do zasady piwem bez alkoholu, czyli napojem jak każdy. Na niektórych etykietach znajdziemy informację mówiącą o zawartości alkoholu "poniżej 0,5 proc. obj.". Co oznacza, że w praktyce jest to ilość śladowa, nie mająca wpływu na stan zwany upojeniem. Aby jednak przekonać się o bezalkoholowości piwa bezalkoholowego, postanowiłem wypić sporą porcję i to zweryfikować alkomatem.

W ciągu trzech godzin wypiłem cztery butelki piwa bezalkoholowego o pojemności 0,5 litra, niczego w tym czasie nie jedząc. Badanie skalibrowanym alkomatem Promiler AMP-1 przeprowadziłem po ok. 5 minutach po spożyciu ostatniego łyka. Wynik – 0,00 promila.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jest ryzyko

Podczas testu, gdy wydmuchałem powietrze tuż po ostatnim łyku piwa, alkomat pokazał mi wynik 0,10 promila i to był najwyższy wynik, jaki uzyskałem w czasie prób. 4 minuty później wszystko wróciło do normy. Znów było 0,00 promila. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli kupisz sobie piwo bezalkoholowe do samochodu i będziesz je pić w czasie jazdy, może się okazać, że podczas kontroli drogowej policjant zatrzyma cię na dłużej. Otóż wydmuchanie 0,10 promila będzie skutkowało tym, że funkcjonariusz będzie miał obowiązek ponownie sprawdzić trzeźwość po 15 minutach. Może mieć bowiem przypuszczenie, że stężenie alkoholu jeszcze wzrośnie. Oczywiście po kolejnym badaniu pojedziesz już dalej, ale stracisz trochę czasu.

Komentarze (236)