Poradniki i mechanikaCzy można pić piwo bezalkoholowe za kierownicą? Policjant: "kontrolę masz jak w banku"

Czy można pić piwo bezalkoholowe za kierownicą? Policjant: "kontrolę masz jak w banku"

Piwo bezalkoholowe to coraz popularniejszy napój, który można bez problemu kupić na niemal każdej stacji paliw. Może stanowić alternatywę dla kawy czy napoju energetycznego, ale co z jazdą samochodem? Były policjant wszystko wyjaśnił.

Piwo bezalkoholowe to napój, który można bez problemu kupić na każdej stacji paliw
Piwo bezalkoholowe to napój, który można bez problemu kupić na każdej stacji paliw
Źródło zdjęć: © Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

08.08.2023 | aktual.: 28.08.2024 08:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piwo bezalkoholowe to napój, który nie powoduje upojenia alkoholowego, jednak ze względu na sporą dawkę cukru, zwłaszcza w tzw. piwach smakowych, może powodować uczucie podobne do upojenia. Niemniej, ze względu na zerową lub śladową zawartość alkoholu można takie piwo pić bez konsekwencji prawnych nawet w czasie prowadzenia samochodu.

Lepiej nie przesadzać za kierownicą

Jakiś czas temu przeprowadziłem test polegający na wypiciu czterech półlitrowych piw bezalkoholowych, po których czułem się delikatnie upojony, pomimo braku zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wynika to z faktu, że chmiel zawarty w piwie, również bezalkoholowym, ma właściwości uspakajające i wyciszające, może więc powodować rozluźnienie, a nawet senność. Z tego choćby powodu nie warto pić dużych ilości piwa bezalkoholowego podczas kierowania pojazdem.

Jest jeszcze jeden powód, by nie pić piwa bezalkoholowego w czasie jazdy - ma ono działanie moczopędne. Zatem jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, po wypiciu 0,5 litra piwa będziemy musieli raz, może nawet dwa razy zrobić postój.

Policjant: "kontrolę masz jak w banku"

Kiedy w czasie jazdy z piwem bezalkoholowym w uchwycie na kubek zatrzyma nas drogówka, wzbudzi to podejrzenie funkcjonariusza.

Taki widok na pewno wzbudzi podejrzenie policjanta, nawet jeśli widzi, że to piwo bezalkoholowe.
Taki widok na pewno wzbudzi podejrzenie policjanta, nawet jeśli widzi, że to piwo bezalkoholowe.© Autokult | Marcin Łobodziński

- Jeśli policjant zobaczy, że w aucie jest otwarte piwo, to jedno jest pewne: kontrolę trzeźwości masz jak w banku. Nieważne, że pokażesz mu etykietę z napisem 0,0%. W takiej sytuacji policjant na pewno sprawdzi trzeźwość - mówi Marcin Rosołowski, były policjant.

Jak wyjaśnił były funkcjonariusz, policjanci obecnie niemal zawsze sprawdzają trzeźwość podczas kontroli drogowych, a przynajmniej powinni, więc obecność piwa nie wpłynie istotnie na sam przebieg kontroli. Może jednak wydłużyć czas kontroli, jeżeli policjant nie miał zamiaru sprawdzać naszej trzeźwości.

Czy jest się czego obawiać?

Oczywiście, że nie, pod warunkiem, że faktycznie nie piliśmy alkoholu. Alkomat może pokazać wynik pozytywny na przykład wtedy, kiedy do piwa zjedliśmy cukierka z zawartością alkoholu czy użyliśmy intensywnych perfum lub płynu do spryskiwacza z dużą zawartością alkoholu. Jeśli tak było, to warto o tym powiedzieć policjantowi.

- W razie wykrycia jakiejkolwiek ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, jeszcze nie ma powodu do paniki – uspokaja były policjant. - Funkcjonariusz odczeka 15 minut i znów sprawdzi kierowcę alkomatem. Jeśli był to tylko cukierek, to po tym czasie alkohol wyparuje z ust - dodaje.

alkoholpiwo bezalkoholowealkomaty
Komentarze (65)