Kwadrat zamiast koła i znika ważna zasada. Zapomnisz? Będzie mandat
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to zwykły znak ograniczenia prędkości, ale jest umieszczony na białej, kwadratowej tablicy. Funkcjonuje on jednak w sposób zupełnie odmienny od standardowego i istnieje tylko jeden sposób na jego odwołanie. Mijając na drodze znak B-43, warto pamiętać, co dokładnie oznacza.
29.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znak B-43, znany pod nazwą "strefa ograniczonej prędkości", jest stosowany głównie na terenach zabudowanych, gdzie występuje duża liczba skrzyżowań i ruch pieszych jest intensywniejszy niż w innych, podobnych miejscach. Zgodnie z ogólnymi przepisami, skrzyżowania zazwyczaj odwołują ograniczenia prędkości. Aby jednak utrzymać określone ograniczenie na dłuższym odcinku drogi, konieczne byłoby wielokrotne powtarzanie znaku B-33, oznaczającego "ograniczenie prędkości". Taka sytuacja byłaby nie tylko uciążliwa dla zarządcy drogi, ale także kosztowna, a dodatkowo mogłaby powodować utrudnienia oraz pogorszyć czytelność innych znaków drogowych.
Kluczowe jest tutaj pojęcie "strefa". Przejazd obok znaku B-43 oznacza nie tylko wjazd na odcinek drogi z ograniczeniem prędkości, ale także wjazd do strefy. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli zmienimy kierunek jazdy na skrzyżowaniu i pojedziemy w inną stronę, nadal znajdujemy się w tej strefie. Nie możemy zatem zakładać, że jadąc inną drogą, nie obowiązuje nas tam ograniczenie prędkości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak już wcześniej wspomniałem, znak B-43 umieszcza się na obszarach zabudowanych, które z definicji są obszarami z ograniczeniem prędkości. Znak ten jest stawiany w celu dodatkowego zmniejszenia prędkości, najczęściej do 30 km/h, rzadziej do 40 lub 20 km/h.
Odwołanie ograniczenia prędkości wynikającego z B-43 jest możliwe wyłącznie za pomocą znaku B-44, czyli "koniec strefy ograniczonej prędkości". Trzeba jednak pamiętać, że mijając B-44, można zwiększyć prędkość, ale tylko do prędkości obowiązującej na danym obszarze. Zazwyczaj jest to nadal obszar zabudowany, więc obowiązuje tam prędkość 50 km/h.