92‑latka prowadziła jak pijana. Była trzeźwa, ale policjanci podjęli decyzję
Temat seniorów za kierownicą budzi wiele kontrowersji. Wielu z nich wciąż radzi sobie świetnie. Są jednak i tacy, którzy kategorycznie nie powinni wsiadać za kółko. Gdańscy policjanci zatrzymali reprezentantkę tej drugiej kategorii.
11.05.2023 | aktual.: 11.05.2023 14:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
9 maja 2023 roku policjanci jadący ul. Armii Krajowej w Gdańsku zauważyli volkswagena golfa, który poruszał się podejrzanie wolno. Kierująca miał też problem z utrzymaniem prostego toru jazdy. Funkcjonariusze postanowili więc przeprowadzić kontrolę.
W trakcie interwencji okazało się, że za kierownicą siedzi 92-letnia kobieta z powiatu kartuskiego. Jak tłumaczyła, jechała z miejsca zamieszkania na rynek w Sopocie. Nie potrafiła jednak wskazać, w jakim mieście się znajduje.
Kierująca była trzeźwa i posiadała uprawnienia do kierowania. Na miejsce wezwano jednak karetkę, by przeprowadzić szybkie badania. Ratownicy stwierdzili, że kobieta nie wymaga hospitalizacji, ale z uwagi na stan zdrowia i podeszły wiek nie powinna prowadzić samochodu. Policjanci podjęli decyzję o zakazie dalszej jazdy.
Na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła seniorkę i jej samochód do miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze wystąpili też z wnioskiem o skierowanie kobiety na badania.
Warto odnotować, że w Polsce nie istnieją przepisy dotyczące górnej granicy wieku kierowców. Niestety nie wszyscy seniorzy są zdolni do prowadzenia. Podeszły wiek i stan zdrowia sprawiają, że wielu z nich może stanowić zagrożenie na drodze.
W europejskim, starzejącym się społeczeństwie problem zdaje się narastać. Stąd coraz poważniejsze plany Komisji Europejskiej dotyczące uregulowania tej kwestii. Zgodnie z projektem seniorzy po 65. roku życia chcący zachować prawo jazdy, będą musieli przechodzić badania psychologiczne.
Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie koncentracji i ogólnego stanu psychicznego starszych kierowców. Negatywny wynik kończyłby się zatrzymaniem prawa jazdy. To plan, który może ulec rozszerzeniu. Nie wyklucza się bowiem także kursów odświeżających dla seniorów czy terminowych praw jazdy.
Zaostrzenie przepisów przewidziano na 1 stycznia 2024 roku. Wciąż jednak nie znamy ich ostatecznej formy.