Samochody używaneMercedes-BenzUżywany Mercedes SL R129 - ponadczasowy luksus

Używany Mercedes SL R129 - ponadczasowy luksus

Niektórzy ludzie twierdzą, że samochód może być niezłą inwestycją. Oczywiście nie chodzi tutaj o czerpanie profitów w postaci przyjemności z jazdy, a o czysty biznes. Faktycznie, niektóre auta teraz warte niewiele, za kilka- lub kilkanaście lat mogą przybrać na wartości. Czy należy do nich Mercedes SL generacji R129? Przekonajmy się.

Mercedes SL R129
Mercedes SL R129
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Mercedes
Bartosz Pokrzywiński

01.12.2010 | aktual.: 30.03.2023 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobno rasa psa świadczy o jego właścicielu. Biznesmen nie wybierze przecież pudla, a studentka francuskiego jamnika. Podobnie jest z samochodami - kupując je, podświadomie manifestujemy swoją osobowość oraz stan posiadania. Nawet ich wygląd, kolor, stan techniczny wiele mówią o właścicielu.

Pokaż mi swoje auto, a powiem Ci, kim jesteś. Hank Moody z Californication przed wyjściem z domu nie czyścił butów i nie chadzał co tydzień do fryzjera. Dlatego właśnie Hank jeździł starym Porsche 911, a nie Ferrari 355.

Mercedes SL R129
Mercedes SL R129© mat. prasowe / Mercedes

Kiedy osiągniemy już finansowy spokój, możemy odstawić na bok terkoczące diesle i kupić auto, które w pełni odda nasz charakter. Na szczęście podczas kupna nikt nie będzie weryfikował naszego ego, więc dla niektórych samochód może być lekiem na kompleksy. Świetnie sprawdzi się w tej roli Mercedes SL generacji R129.

To chyba ostatnie cabrio Mercedesa, które świadczy o charyzmie właściciela, a nie o jego próżności. To auto stylowe.

Historia

Pod długą maską i piękną, a zarazem prostą linią nadwozia kryje się kilka podzespołów przejętych z niezniszczalnego ulubieńca taksówkarzy, czyli Mercedesa W124, natomiast część podwozia niemiecki producent zaadoptował z popularnej 190. Przez 4 pierwsze lata produkcji pierwszy człon nazwy modelu pochodził od pojemności silnika, dopiero potem występowała nazwa SL - np. 500 SL.

Mercedes SL R129
Mercedes SL R129© mat. prasowe / Mercedes

Pierwsze zmiany, takie jak odwrócenie nazewnictwa (najpierw nazwa modelu, później silnik), zostały wprowadzone w 1993 roku. Pierwsze wersje SL były malowane na dwa kolory - zderzaki i listwy na drzwiach jaśniejsze od reszty karoserii, później Mercedes zrezygnował z tego zabiegu.

Drugi facelifting miał miejsce w 1995 roku, a więc 6 lat po rozpoczęciu produkcji. Niemiecki producent zamontował do SL całkowicie nowe zderzaki, system ESP, reflektory ksenonowe oraz grill z sześcioma, a nie - jak dotychczas - siedmioma szczeblami.

Jednostki napędowe

Mowa o jednostce V12 o pojemności 6,0 litra, która produkowała 394 konie mechaniczne i 580 Nm momentu obrotowego. Taka stajnia rozpędzała ważące - w zależności od wersji - nawet 2-tonowe auto do pierwszej setki w 5,1 sekundy. Prędkość maksymalna była natomiast ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Mercedes SL R129
Mercedes SL R129© mat. prasowe / Mercedes

Jednak to wcale nie 600 SL jest najmocniejszą odmianą dwudrzwiowego cabrio. W latach 90. współpraca Mercedesa z AMG kwitła i niemiecki producent wysyłał do tunera w Affalterbach również SL. Inżynierowie AMG stworzyli trzy odmiany auta, z których najmocniejszą była wersja SL73 AMG.

Pod maską tego Mercedesa pracuje V12 o pojemności 7,3 litra, która osiąga moc maksymalną 525 KM. Ta sama jednostka kilka lat później sprzedana została włoskiej firmie Pagani, która rozpoczynała pracę nad autem sportowym, niejaką Zondą.

Najbardziej popularną i najchętniej polecaną jednostką napędową SL jest 5-litrowe V8 z modelu SL500. 326 (później 320 i 306) KM i 418 Nm momentu obrotowego, pierwsza setka w 6,2-sekundy i prędkość maksymalna 250 km/h, a przy tym średnie spalanie na poziomie 12-18 litrów, w zależności od stylu jazdy.

Silnik ten jest stosunkowo trwały i niezawodny, jednak nie zaleca się montowania instalacji LPG. Problemem tego typu rozwiązania byłoby także miejsce w zaledwie 260-litrowym bagażniku po zamontowaniu butli.

Wyposażenie i eksploatacja

Poza tym użytkowanie SL na co dzień nie powinno być frustrujące. Elektrycznie składany miękki dach można na zimę zastąpić twardym hardtopem, który wygląda znacznie lepiej oraz zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Praktycznie każda wersja SL wyposażona jest w skórzaną tapicerkę, klimatyzację, elektrycznie ustawiane czy podgrzewane fotele. Dwudrzwiowe cabrio jest jednym z pierwszych aut, w którym standardowo montowano ABS, i pierwszym cabrio na świecie, które producent wyposażał w system windshaft - kratkę montowaną za fotelami, która zmniejszała zawirowania powietrza i chroniła pasażerów przed wiatrem.

Nie zrujnuje domowego budżetu

Ceny SL nie powinny już spadać, wręcz przeciwnie - wystarczy spojrzeć na ceny jego przodka R107. Nie musimy się martwić o utratę wartości, a kupno SL i przetrzymanie go w ciepłym garażu przez kilka lat może okazać się naprawdę niezłą inwestycją.

Ceny wybranych części zamiennych:

  • Łożysko sprzęgłowe - 100 zł
  • Tarcza sprzęgłowa - 471 zł
  • Dwumasowe koło zamachowe - 2129 zł
  • Sprzęgło kompletne 1071 zł
  • Kolumna Mc-Phersona - 450 zł
  • Amortyzator - 272 zł
  • Klocki hamulcowe 4 szt. - 123 zł
  • Tarcze hamulcowe 2 szt. - 247 zł
Źródło artykułu:WP Autokult
Mercedes-Benzsamochody używanemercedes
Komentarze (13)