Wyrok sądu. Jazda "po pijaku" dopuszczalna pod dwoma warunkami
Z przepisów prawa jasno wynika, że jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona w ruchu lądowym. Wyrok Sądu Rejonowego w Rybniku wyjaśnia jednak, czym tak naprawdę jest ruch lądowy, a tym samym, gdzie można prowadzić auto będąc pijanym.
23.02.2023 | aktual.: 29.08.2023 11:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sprawa dotyczyła osoby, która wsiadła pijana do samochodu i pojechała nim po własnym terenie do bramy wyjazdowej, skąd zabrał ją ktoś inny. Z zeznań świadków i przeprowadzonego procesu dowodowego wynika, że tak właśnie było, więc do rozstrzygnięcia pozostała kwestia tego, czy sąd powinien ukarać takiego kierowcę za jazdę pod wpływem alkoholu (1,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Ostatecznie sąd uniewinnił kierowcę wyjaśniając, że nie prowadził on pojazdu w ruchu lądowym.
Czym jest ruch lądowy?
W postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1976 r. czytamy wprost, że miejscem, gdzie odbywa się ruch lądowy, nie jest podwórko prywatnego domu mieszkalnego.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r.: "Ruchem lądowym jest nie tylko ruch na drogach publicznych, w strefach zamieszkania, ale również ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku. Do miejsc dostępnych dla ruchu pojazdów nie mogą natomiast zostać zaliczone miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie w danym miejscu dopuszczone jest do ruchu wąskie grono osób".
Także w wytycznych zawartych w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 14 września 1972 r. wskazano, że: "Miejscem popełnienia przestępstw drogowych mogą być nie tylko drogi publiczne, ale również dojazdy, tereny przemysłowe, lotniska oraz inne miejsca, w których odbywa się ogólny czy lokalny ruch pojazdów".
Podobnie jest w stanowisku Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2012 r.: "Wszystkie wskazane w ustawie (Prawo o ruchu drogowym, przyp. red.) obszary, w których może odbywać się ruch lądowy, mają charakterystyczne cechy wspólne, a mianowicie muszą być ogólnodostępne i wykorzystywane przez nieograniczoną liczbę osób. Prowadzi to do wniosku, że grunt rolny, podobnie jak podwórko przydomowe, nie może być uznany za miejsce, gdzie odbywa się ruch lądowy pojazdów…".
Czytając powyższe, można więc jednoznacznie powiedzieć, że teren prywatny czy obiekt zamknięty dla osób postronnych wyłącza pojęcie ruchu lądowego. Jednak zdaniem sądu, zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym przepisy mogą być stosowane również poza drogami publicznymi i strefami zamieszkania, ale tylko w tych miejscach, gdzie odbywa się ruch i pod warunkiem, że jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.
Co prawda takim przykładem sąd się nie posłużył (nie posłużył się żadnym), ale jeśli na terenie prywatnej posesji będzie odbywała się impreza, na którą zostaną zaproszeni goście przyjeżdżający swoimi pojazdami, to raczej będą już uczestniczyli w ruchu lądowym. Tym bardziej, że na taką imprezę będą mogły wjechać również osoby postronne (np. obsługa), a po terenie posesji będzie się odbywał ruch pieszych (zagrożone bezpieczeństwo).