Umowa sprzedaży samochodu. Zwróć uwagę na ważne zapisy
Internet jest pełen gotowych szablonów umów sprzedaży pojazdów. Bez obaw można z nich korzystać, jednak należy zachować ostrożność, aby nie podpisać dokumentu, którego treść może później okazać się niekorzystna. Istnieje również możliwość samodzielnego sporządzenia umowy, co nie jest skomplikowane.
01.11.2023 11:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mimo że może się wydawać inaczej, zasada mówi, że im prostsza umowa, tym lepiej, a czasami korzystne jest to dla obu stron. Gotowe szablony zawierające różnego rodzaju oświadczenia i deklaracje mogą być w pewnym sensie pułapką. Z drugiej strony, kodeks cywilny gwarantuje pewne prawa konsumenta i obowiązki sprzedawcy, niezależnie od tego, co jest napisane w umowie.
Niektóre zapisy w umowach proponowanych przez sprzedawców są nawet niezgodne z prawem, a więc mimo ich podpisania, nie mają one mocy prawnej. Istnieją jednak takie zapisy, które skutecznie wykluczają stosowanie niektórych przepisów prawa cywilnego. Muszą one jednak być wyraźnie sformułowane, na przykład, że kupujący wyraża zgodę na wyłączenie rękojmi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykłady zapisów, które faktycznie wyłączają prawa do rękojmi dla kupującego
- Strony wyłączają zastosowanie art. 556 k.c.;
- Kupujący nie będzie wnosił roszczeń zgodnie z art. 558 § 1 k.c.;
- Kupujący oświadcza, że nabywa pojazd w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się znajduje i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń do sprzedającego;
- Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu będącego przedmiotem umowy i nie zgłasza do niego zastrzeżeń. W związku strony wyłączają uprawnienia kupującego do dochodzenia roszczeń z tytułu wad pojazdu ujawnionych po dniu zakupu.
Można zapytać, dlaczego miałbym to podpisać? Okazuje się, że są sytuacje, kiedy jedna ze stron podpisuje wyjątkowo niekorzystne dla niej deklaracje. Na przykład, sprzedający, który jest pewien swojej racji, może zadeklarować autentyczność przebiegu i natychmiastowy zwrot pieniędzy, jeśli kupujący udowodni, że nie jest on autentyczny. To samo może dotyczyć bezwypadkowości auta. Kupujący z kolei może zgodzić się na wyłączenie rękojmi w zamian za obniżenie ceny pojazdu. Dzięki możliwości swobodnego kształtowania umowy sprzedaży samochodu obie strony mają bardzo szerokie pole do manewru.
Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu?
Czy zastanawiałeś się, co musi się znaleźć w umowie sprzedaży samochodu? Jak każda umowa, musi ona mieć taką formę, aby urzędnik nie mógł jej zakwestionować, co oznacza, że musi zawierać dane istotne dla niego. Dlatego niektóre informacje muszą się w niej znaleźć. Są to:
- Data i miejsce transakcji (bardzo ważne: umowa musi być zawarta w Polsce);
- Imię i nazwisko kupującego i sprzedającego (również potencjalnych współwłaścicieli);
- Numery PESEL ww. osób;
- Adresy zamieszkania ww. osób;
- Dokładne określenie, kto jest sprzedającym, a kto kupującym (wystarczy jedno);
- Informacje o pojeździe, czyli przedmiocie transakcji – marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny.
- Kwota transakcji (cena samochodu).
Co warto dopisać w umowie?
- Godzinę transakcji – kwestia ewentualnego wykroczenia;
- Nr dokumentu tożsamości – dla uwiarygodnienia stron transakcji;
- Liczbę przekazanych kluczyków – w razie kradzieży jest to jakiś dowód/przesłanka;
- Sposób realizacji transakcji (gotówka, przelew, zamiana).
Co jeszcze można dopisać w umowie?
- Zapewnienie sprzedającego, że samochód jest jego własnością i nie jest on obciążony żadnym zastawem lub postępowaniem;
- Przebieg (lub stan licznika) pojazdu oraz deklarację, czy jest on autentyczny;
- Oświadczenie o widocznych uszkodzeniach, usterkach pojazdu;
- Oświadczenie o bezwypadkowości lub jej braku;
- Oświadczenie o przekazaniu dodatkowych dokumentów;
- Jeśli pojazd nie ma ważnego OC – oświadczenie o tym;
- Jeśli pojazd nie ma ważnego badania technicznego – oświadczenie o tym.