Targi motoryzacyjne IAA przeniesione do Monachium. Tak zadecydowało stowarzyszenie VDA
O wycofaniu targów IAA z Frankfurtu informowaliśmy miesiąc temu. W tym czasie Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego VDA debatowało nad nową lokalizacją. W finale, do którego dotarł Berlin, Hamburg i Monachium, zwyciężyło ostatnie miasto. Impreza odbędzie się na początku września 2021 roku.
03.03.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Frankfurt Motor Show, znany także jako IAA, był - obok takich wydarzeń jak Tokyo Motor Show, Geneva Motor Show i Detroit Auto Show - jedną z największych imprez motoryzacyjnych na świecie. Niestety, miesiąc temu ogłoszono, że impreza nie odbędzie się więcej nad Menem. Oficjalnym powodem miało być wygaśnięcie umowy z zarządcą terenu, jednak bez wątpienia wpływ na taką decyzję miało też słabnące zainteresowanie, wycofywanie się niektórych wystawców oraz względy polityczne.
Przez ostatnie tygodnie, organizator imprezy – VDA (Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego) – debatowało nad nową lokalizacją. Do wyścigu stanęło w sumie siedem miast, jednak w finale znalazły się tylko trzy – Berlin, Hamburg i Monachium. Ostatecznie wygrała stolica Bawarii.
Zobacz także
Nowe miejsca targów to niejedyna zmiana, jaka czeka IAA. Nieco zmodyfikowana zostanie także sama idea targów – nie będą one stricte motoryzacyjne, a skierują się bardziej w stronę ogólnopojętej mobilności. Oznacza to, że impreza będzie silniej wpisywać się w obecnie panujące trendy w obszarze inteligentnego miasta oraz zrównoważonego i innowacyjnego transportu.
Monachium, które nie tylko daje dobry przykład we wspomnianym obszarze, oferuje także atrakcyjne tereny targowe oraz znajdujące się w niedalekim sąsiedztwie obszary do organizacji pobocznych wydarzeń w ramach IAA, w tym paneli dyskusyjnych, warsztatów czy jazd testowych. Transport między poszczególnymi destynacjami miałby się odbywać za pomocą przyjaznych dla środowiska pojazdów.
Kolejnym argumentem za organizacją targów IAA w Monachium była bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, kolejowa oraz lotnicza.
Targi motoryzacyjne – czy mają szansę przetrwać?
Po tym, jak Geneva Motor Show zostało odwołane z powodu koronawirusa, coraz częściej pada pytanie, czy tego typu imprezy mają jeszcze prawo bytu. Popularność wydarzenia spada, a niektórzy wystawcy zrezygnowali z uczestnictwa jeszcze zanim pojawił się temat choroby. Producenci, którzy zaplanowali w najbliższych dniach szereg premier, zmuszeni byli przeprowadzić je za pośrednictwem internetowych relacji.
Jeśli okaże się, że takie działania wcale nie przynoszą gorszych efektów niż fizyczne prezentacje, już wkrótce możemy być świadkami upadku targów motoryzacyjnych. Co więcej, wirtualne premiery będą oznaczały dla koncernów także znacznie mniejsze koszty. Niemniej trzeba pamiętać, że choć rozwój Internetu pozwala dotrzeć do szerszego grona osób, to jednak uniemożliwia fizyczne obcowanie z pojazdem.