Ruszyły przetargi na zagospodarowanie MOP‑ów przy drodze ekspresowej S5
Miejsca obsługi podróżnych w przebiegu drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim zyskają miejsca, gdzie będzie można się posilić i zatankować samochód. Firmy, które zdecydują się na inwestycję, będą musiały mieć dalekosiężne plany.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przetargi dotyczą miejsc obsługi podróżnych na S5 zlokalizowanych w okolicach Gruczna i Szubina. Jak informuje bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przyszli dzierżawcy będą zobowiązani do zagospodarowania i zabudowania otrzymanych nieruchomości. MOP-y mają zostać wyposażone w stacje paliw, a z czasem również w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.
Zobacz także
Powstaną również miejsca postojowe dla aut osobowych, ciężarowych i autobusów oraz toalety. Inwestor będzie musiał też zadbać o powstanie pasów zjazdowych z drogi ekspresowej oraz wjazdowych pozwalających wrócić na S5. Wybudować trzeba będzie również drogi manewrowe i zjazdy z dróg serwisowych.
W każdym z miejsc obsługi podróżnych powstać ma restauracja działająca przynajmniej 14 godzin na dobę. Zgodnie z wymogami przetargów wokół restauracji będą musiały zostać stworzone ogrodzone place zabaw dla dzieci, a także miejsca piknikowe wyposażone w wiaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, termin składania ofert w przypadku MOP-u Gruczno Wschód minie 10 lutego 2023 r., a dla MOP-u Szubin Wchód 10 marca 2023 r. Umowy zostaną zawarte na 20 lat.
Warunki, które przedsiębiorcom stawia GDDKiA, nie są łatwe do spełnienia. W grę będą wchodzić jedynie duże firmy o ugruntowanej pozycji i sporych możliwościach finansowych. Oby nie oznaczało to braku różnorodności w ofercie gastronomicznej. Jeśli o nią chodzi, to często przy autostradach i drogach ekspresowych jedyną możliwością jest skorzystanie z restauracji typu fast food.