Plastikowa główka w aucie. Na desce nie znalazła się przypadkiem

Współczesne samochody często są pełne elementów, których funkcji możemy nie rozumieć, jak choćby plastikowy sferyczny detal na desce rozdzielczej. Okazuje się jednak, że spełnia on istotną rolę.

Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski

10.01.2025 14:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stopień złożoności pojazdów nieustannie się zwiększa. Producenci starają się przebić konkurencję kolejnymi innowacjami i obecnie wiele funkcji, które kiedyś były rzadkością, dostępne są nawet w małych samochodach miejskich. Może to prowadzić do pytań takich jak: "do czego to służy"?

Takie myśli mogą przyjść na myśl, gdy zauważymy wystający, często sferyczny, plastik na górze deski rozdzielczej, blisko przedniej szyby. Część kierowców może sądzić, że jest to rodzaj zapinki, służącej do utrzymywania we właściwej pozycji elementów deski rozdzielczej. Nic z tych rzeczy.

Jest to typowe dla aut wyposażonych w automatyczną klimatyzację, szczególnie jeśli jest ona dwustrefowa – wtedy takich czujników może być więcej. To są czujniki nasłonecznienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ich funkcja polega na ocenie intensywności nasłonecznienia, co pozwala systemowi klimatyzacji dobrać odpowiedni tryb pracy. Przykładowo, gdy w gorący dzień wejdziemy do rozgrzanego wnętrza i ustawimy klimatyzację na 20 stopni Celsjusza, system stara się szybko schłodzić kabinę.

W przypadku ustawienia tej samej temperatury w dni bez słońca, czujniki dostarczą komputerowi informacji o mniejszym nagrzewaniu, co pozwala zmienić sposób działania klimatyzacji. Warto zwrócić uwagę, aby czujniki nie były zakrywane, co mogłoby wpłynąć na ich efektywność.

Komentarze (0)