Operator 112 cię zlokalizuje. Trwają prace w ministerstwie
Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad identyfikacją połączeń na numer 112. Dzięki temu operator będzie mógł zlokalizować osobę, która wzywa pomocy, co może mieć ogromne znaczenie przy wypadkach drogowych.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 11:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Identyfikacja miejsca zdarzania nawet dla osoby, która miała wypadek i kierowała pojazdem, nie zawsze jest łatwa. Nawet jeśli może skorzystać z nawigacji, to podanie konkretnej lokalizacji bywa utrudnione, jeśli nie zna się okolicy. To może się zmienić, jeśli prace w Ministerstwie Cyfryzacji zostaną zwieńczone sukcesem.
Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji, powiedział na antenie TVP Info, że w resorcie trwają prace nad lokalizacją dzwoniącego pod 112. To technologia Advanced Mobile Location.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Operator 112 dostaje informacje o położeniu dzwoniącego. Dzięki temu może szybciej niż od niego samego uzyskać dokładną lokalizację. System działa podobnie jak eCall umieszczony w nowszych samochodach. Lokalizacja mogłaby też ograniczyć sytuacje, kiedy osoby dzwonią pod 112 dla żartu.
Wprowadzenie technologii AML wymaga jednak zmiany prawa telekomunikacyjnego. Resort już nad tym pracuje, ale prace potrwają kilka miesięcy.
Gramatyka uspokoił na antenie TVP Info, że tradycyjne numery alarmowe – 997, 998 czy 999 – nie znikną i nadal będą funkcjonować. Wiceminister powiedział, że nigdy nie będzie takiej sytuacji, żeby dzwoniąc na jeden z tych numerów trafi się w próżnię.