Nowy taryfikator działa. Są wstępne statystyki MSWiA

Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów, przewidujący znacznie wyższe kary za wykroczenia drogowe. Czy jednak ostrzejsze prawo ma przełożenie na poprawę poziomu bezpieczeństwa? Sprawę skomentowało MSWiA.

Więcej kontroli, mniej wykroczeń - to pierwsze wnioski ze stycznia 2022
Więcej kontroli, mniej wykroczeń - to pierwsze wnioski ze stycznia 2022
Źródło zdjęć: © fot. policja
Aleksander Ruciński

01.02.2022 | aktual.: 14.03.2023 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas 47. posiedzenia Sejmu RP, poseł Marek Polak wystosował pytanie dotyczące wpływu nowego taryfikatora na bezpieczeństwo drogowe w Polsce.

"Wiem, że od początku roku upłynęło zaledwie kilkadziesiąt dni, ale chciałbym zapytać, czy w tym krótkim czasie udało się zaobserwować wpływ podwyższonych mandatów karnych na zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych i podniesienie kultury jazdy oraz dostrzec ograniczenie prędkości i wymuszeń, które, jak wiadomo, są głównymi przyczynami nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków drogowych" - mówił Polak cytowany przez portal prawodrogowe.pl.

Odpowiedzi na zadane pytanie udzielił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na początku zwrócił uwagę, że już w 2021 roku, przed wprowadzeniem nowego taryfikatora, zauważalna była poprawa statystyk dotyczących bezpieczeństwa.

Mimo to, w styczniu 2022 udało się jeszcze poprawić te wyniki, o czym świadczą wstępne dane policji z dni 1-24 stycznia 2022 roku. Jak poinformował Wąsik, dostrzegalny jest spadek liczby ujawnianych naruszeń, mimo jednoczesnego zwiększenia liczby kontroli, co wskazuje, że kierowcy zwracają większą uwagę na obowiązujące przepisy.

W stosunku do analogicznego okresu roku 2021 liczba przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym spadła aż o 55 proc. Jest też o 27 proc. mniej przypadków nieprawidłowego wyprzedzania i 15 proc. mniej wykroczeń nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi — wynika z informacji MSWiA.

Powyższe, zdaniem Wąsika, znajdują swoje odzwierciedlenie w liczbie kolizji i ofiar: "Odnosząc się wprost do liczby zdarzeń zaistniałych w analizowanym okresie, należy wskazać, że o 5 proc. w stosunku do zeszłego roku, kiedy ten spadek był 10-procentowy, czyli jeszcze o następne prawie 5 proc., zmalała liczba ofiar śmiertelnych" - stwierdził sekretarz i dodał, że wprowadzone zmiany na razie są oceniane bardzo pozytywnie.

Komentarze (2)