Nowe przepisy drogowe. Wiceminister podał ważne daty
Rząd przygotowuje rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących kierowców. Ich sensem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście przez radykalne zaostrzenie kar. Do tej pory rządzący oficjalnie nie wypowiadali się na temat wejścia w życie nowych przepisów. Teraz zrobił to wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
16.11.2024 07:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"W dużej mierze zakończony jest etap konsultacyjny. Te projekty już częściowo weszły do wykazu prac legislacyjnych rządu, a pozostałe zostaną wpisane najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni. Bardzo byśmy chcieli, żeby jeszcze zimą ten projekt trafił do Sejmu" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Arkadiusz Myrcha. Polityk dodał, że zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie przed połową 2025 r. Oznaczałoby to, że w wakacje obowiązywać będą już nowe zasady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W dziedzinie poprawy bezpieczeństwa najważniejsze zmiany to:
- Wprowadzenie przestępstwa organizacji i propagowania nielegalnych ulicznych wyścigów oraz uczestnictwa w takich wydarzeniach. Będzie za to grozić również przepadek pojazdu.
- Zaostrzenie kar dla kierowców, łamiących sądowe zakazy prowadzenia (ograniczona ma być możliwość wyboru w takich przypadkach kar innych niż pozbawienie wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia).
- Ustalenie, że za driftowanie najniższa kara może wynieść 1500 zł. Do tego kierowcy na trzy miesiące zatrzymywane będzie prawo jazdy, a samochód będzie zabezpieczany na 30 dni.
- Przesunięcie granicy fakultatywnego przepadku pojazdu za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Dziś jest to od 1,0 do 1,5 prom., po zmianach ma być to od 0,5 do 1,5 prom. Powyżej 1,5 prom. przepadek pozostanie obligatoryjny.
- Wprowadzenie zasady zatrzymania na trzy miesiące prawa jazdy za przekroczenie o ponad 50 km/h ograniczenia prędkości poza obszarem zabudowanym (na jednojezdniowych drogach dwukierunkowych).
- Zaostrzenie kar za przekroczenie o ponad 50 proc. dozwolonej prędkości na drodze ekspresowej lub autostradzie.
Nowością ma być też możliwość otrzymania prawa jazdy kategorii B w wieku 17 lat. Taka osoba do ukończenia 18. roku życia będzie jednak musiała prowadzić pod okiem bardziej doświadczonego kierowcy (minimalnie 24 lata i prawo jazdy od co najmniej 5 lat). Wprowadzony ma być również okres próbny, w którym świeżo upieczonych kierowców będzie obowiązywał limit 0,0 prom. alkoholu we krwi.