MOL przejmuje stacje Lotosu. Wiemy, co z pracownikami
MOL Group oficjalnie wchodzi na polski rynek. Węgierski gigant odda jednak punkty na terenie Węgier i Słowacji na rzecz spółki PKN Orlen.
02.12.2022 | aktual.: 02.12.2022 11:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
410 stacji benzynowych działających pod szyldem Lotosu trafiło do MOL Group. To węgierskie przedsiębiorstwo naftowo-gazownicze, które obok Orlenu jest jednym z największych w Europie Środkowej. Taki krok podyktowany jest decyzją Komisji Europejskiej: przejęcie grupy Lotos przez Orlen było uzależnione od zagwarantowania odpowiedniej konkurencyjności na polskim rynku.
Jednocześnie MOL sprzeda 143 stacje na terenie Węgier i 39 stacji na terenie Słowacji Orlenowi, co pozwoli Polakom na wejście na te rynki. Transakcja będzie miała kilka etapów. Na początku mowa o 79 stacjach na Węgrzech, do połowy 2023 roku przejęte będą stacje słowackie, a pozostałe mają trafić do Orlenu do połowy 2024 roku.
MOL zapewnia, że w Polsce wszystkie umowy o prace zostaną utrzymane w mocy na dotychczasowych warunkach. Na stacjach pojawią się paliwa powstałe na bazie produktów pochodzących z polskich rafinerii, z dodatkami opracowanymi przez MOL. Oczywiście w punktach MOL nie zabraknie hot-dogów czy kawy.
MOL jest obecny na polskim rynku od 1997 roku, a na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pojawił się w 2004 roku. 20 proc. jej inwestorów stanowią podmioty z Polski. Cała sieć stacji w Europie liczy 2 tys. punktów.