Najważniejsze parametry przy wyborze akumulatora. Jak kupić baterię przez internet?
Wybór akumulatora może nastręczać problemów, zwłaszcza że rynek oferuje wiele jego typów o różnorodnych parametrach. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru baterii do własnego auta?
12.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W zależności od modelu i warunków eksploatacji żywotność akumulatora wynosi kilka lat (średnio 5–6 lat). Jak każda bateria z czasem ulega zużyciu, po czym należy go wymienić. Kupując nowy akumulator, warto stosować się do zaleceń producenta pojazdu bądź zdać na wiedzę mechanika lub sprzedawcy. Wybierając samemu (np. kupując przez internet), należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych cech, które charakteryzują akumulator.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze akumulatora?
Najważniejszym parametrem jest... rozmiar i kształt. Bateria musi mieć wielkość odpowiadającą miejscu montażu. O ile nieco mniejszą da się zamocować, o tyle z większą może być nie lada kłopot.
W większości pojazdów akumulatory mają zestandaryzowany kształt i rozmiar biegunów (średnica klem wynosi 19,5 mm dla bieguna dodatniego i 17,9 mm dla bieguna ujemnego), ale np. w pojazdach azjatyckich można spotkać cieńsze klemy (12,7 mm dla bieguna dodatniego i 11,1 mm dla bieguna ujemnego).
Kolejnym parametrem jest pojemność znamionowa wyrażona w amperogodzinach (Ah), która oznacza zdolność do gromadzenia energii elektrycznej w jednostce czasu. Pojemność powinna odzwierciedlać pojemność skokową silnika oraz liczbę odbiorników prądu (systemów i urządzeń elektrycznych i elektronicznych), przy czym nie wolno montować akumulatorów o zbyt dużej pojemności. Maksymalnie może być o 10 proc. większa niż ta, którą sugeruje producent auta. W przeciwnym razie bateria będzie stale niedoładowana i w dłuższej perspektywie jej wydajność ulegnie zmniejszeniu.
Zobacz także
Inną ważną cechą jest prąd rozruchowy, czyli wartość prądu, jaką akumulator może oddać w sposób ciągły (w praktyce to zdolność do uruchomienia silnika). W przeciwieństwie do pojemności znamionowej im większa wartość prądu rozruchowego, tym lepiej, bo auto z takim akumulatorem nie będzie miało problemu z rozruchem w temperaturach ujemnych.
Wartością, która charakteryzuje akumulatory, jest także napięcie, ale z racji tego, że niemal wszystkie samochody osobowe posiadają instalację 12-woltową, to ten parametr jest de facto traktowany jako domyślny.