Każdy rowerzysta powinien znać art. 86a. Grzywna do 3000 zł
Rowerzyści nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że przepisy ruchu drogowego dotyczą ich tak samo, jak kierowców pojazdów. Jednym z bardziej ryzykownych zachowań rowerzystów jest jazda chodnikiem. Dopuszczalna, ale pod dwoma warunkami.
27.06.2022 | aktual.: 12.07.2024 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kierujący rowerem, ale także hulajnogą elektryczną czy urządzeniem transportu osobistego ma prawo w określonych sytuacjach poruszać się chodnikiem.
Są dwa warunki, które musi spełnić:
- jechać tylko z prędkością zbliżoną do pieszego,
- w każdej sytuacji ustępować pieszym.
Mówiąc wprost – nie może ani stwarzać dla pieszych na chodniku zagrożenia, ani tym bardziej wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.
Ważny artykuł 86a w Kodeksie wykroczeń
W taryfikatorze mandatów jest wiele pozycji opisujących jazdę na rowerze, ale nie ma w nim wzmianki o przekroczeniu prędkości na rowerze. Oczywiście nikt nie mierzy prędkości roweru radarem, ponieważ łatwo stwierdzić, że prędkość jest wyższa niż pieszych. A za taką jazdę grozi grzywna zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń.
W jakiej kwocie? No właśnie tego nie przewidział taryfikator, więc w kwocie określonej w art. 97 Kodeksu wykroczeń – do 3000 zł! Dokładnie taką samą karę może otrzymać rowerzysta nieustępujący pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na chodniku.
Dużo niższe kary są za wykroczenia wymienione wprost w taryfikatorze mandatów, jak np. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik (50-300 zł) czy za naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych (50−100 zł).
Oczywiście mało prawdopodobne jest – niemal niemożliwe – by rowerzysta dostał wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku. Niemniej wysoką grzywną będzie zagrożony, jeśli w wyniku nadmiernej prędkości potrąci pieszego.
Nie tylko policja, ale i straż miejska
Uprawnienia do karania za takie zachowania ma nie tylko policja i inne służby, które na ogół się tym zajmują. Przypominam, że od 30 sierpnia 2021 r. również strażnicy miejscy i gminni mogą wystawiać mandaty za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli tylko zatrzymywać takich delikwentów i ich upominać.