Jakie pojazdy ma do dyspozycji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej? Głowa państwa nie może narzekać

Choć zaprzysiężony prezydent nie może prowadzić samodzielnie auta, ma do dyspozycji sporą flotę samochodów - w tym również elektrycznych, samoloty, a nawet łodzie.

Wygląda jak zwykłe Audi, ale z "normalnym" autem ma niewiele wspólnego
Wygląda jak zwykłe Audi, ale z "normalnym" autem ma niewiele wspólnego
Źródło zdjęć: © Artur Widak/NurPhoto via Getty Images
Mateusz Lubczański

12.07.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokładna liczba pojazdów, jakimi może poruszać się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest znana. Może on wykorzystywać nie tylko te znajdujące się pod opieką Kancelarii Prezydenta, ale i należące do Służby Ochrony Państwa. Ta z kolei nie chce dzielić się dokładnymi danymi. Trudno się dziwić – ma przecież gwarantować bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie.

Opancerzone limuzyny

Prezydent najczęściej porusza się opancerzoną limuzyną. Jeszcze w 2018 roku zakupiono 2 egzemplarze Audi A8 w przedłużonej i opancerzonej wersji Security. Zapłacono za nie 5,5 mln zł - prezydencka A8 jest warta aż 4 "zwykłe" egzemplarze. Wersja opancerzona składana jest przez specjalny zakład, który stara się zachować anonimowość.

Audi A8, które jest we flocie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wymaga specjalnej eksploatacji. Nie może np. stać długo w jednym miejscu, ponieważ odkształceniu ulegają opony - waży przecież tyle, co 3 auta kompaktowe.

Dzięki mocy 500 KM może szybko wydostać się z opresji, a jeśli sprawy źle się potoczą, limuzyna wytrzyma ostrzał z broni automatycznej i wybuch granatu. Na rynku aut używanych nigdy nie znajdziecie auta "po prezydencie". Takie egzemplarze są zwracane do producenta, który nie pozwala, by tajemnice budowy dostały się w niepowołane ręce.

Elektryki

Do floty Kancelarii Prezydenta w ostatnich latach dołączyły również samochody elektryczne. Najpierw zdecydowano się na modne BMW i3, później dokupiono jeszcze 3 Hyundaie Ioniq. Katalogowo auta kosztowały 164 500 zł. Zakup aut z takim napędem jest podyktowany przepisami – ustawa o elektromobilności nakładała bowiem obowiązek posiadania przez instytucje państwowe właśnie aut elektrycznych.

BMW i3 było pierwszym elektrykiem zamówionym przez Kancelarię
BMW i3 było pierwszym elektrykiem zamówionym przez Kancelarię© Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Inne pojazdy SOP

Do floty SOP należy nie tylko pancerne Audi, ale i masa samochodów, które nikną w tłumie. Są to m.in. Škody Superb, Mercedesy czy chociażby vany do przewożenia większej liczby osób. Wiadomo też, że SOP jest w posiadaniu SUV-ów. Prezydent nie raz pojawiał się w towarzystwie niezwykle charakterystycznej, białej Toyoty Land Cruiser. Pod koniec 2019 roku do floty dołączył też opancerzony Range Rover, który – jak donosiły media – jest rzadko używany.

Do dyspozycji głowy państwa jest też 1. Baza Lotnictwa Transportowego

Znajdująca się na lotnisku Okęcie baza jest w posiadaniu śmigłowców Sokół i MI-8. Służbę pełnią też samoloty, Gulfstreamy G550 "Książę Józef Poniatowski" i "Generał Kazimierz Pułaski". Dodatkowo wrażenie może robić Boeing 737-800 z okolicznościowym malowaniem. Ma on 147 foteli klasy ekonomicznej i 8 klasy biznes.

Boeing w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymał okolicznościowe malowanie
Boeing w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymał okolicznościowe malowanie© 1 Baza Lotnictwa Transportowego

Jednostki pływające

Choć nie mówi się o tym często, we flocie, która jest do dyspozycji głowy państwa, znajdziemy też jednostki pływające. Stało się o nich głośno po tym, gdy prezydent spadł ze skutera wodnego. Według informacji wynikających z ubezpieczenia zawartego przez Kancelarię Prezydenta RP, 3 lata temu na stanie znajdowała się łódź Corsiva, 3 skutery wodne oraz 5 kajaków.

Komentarze (21)