Poradniki i mechanikaJak bezpiecznie spakować bagaże - poradnik

Jak bezpiecznie spakować bagaże - poradnik

Zbliżający się okres wakacyjny to dobra okazja do przypomnienia podstaw związanych z transportem bagaży.

Odpowiednio spakowane bagaże to podstawa bezpiecznej podróży
Odpowiednio spakowane bagaże to podstawa bezpiecznej podróży
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Opel
Wojciech Kaczałek

28.05.2014 | aktual.: 30.03.2023 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pakowanie samochodu to teoretycznie żadna filozofia. Jest to czynność tak powszechna, że nie zawsze przywiązuje się do niej wagę. Tymczasem odpowiednie rozlokowanie przedmiotów może mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Jak prawidło przewozić bagaże w aucie? Zacznijmy od samego bagażnika. Rzeczy największe, a przede wszystkim najcięższe, powinniśmy umieszczać przy oparciach siedzeń tylnej kanapy, jak najniżej i jak najbliżej środka pojazdu.

Dlaczego? Jeśli ważące najwięcej walizki czy torby znajdą się za tylną osią, może to mieć negatywny wpływ na zachowanie samochodu w trakcie jazdy, szczególnie podczas pokonywania zakrętów.

Resztę bagaży starajmy się tak rozlokować, aby blokowały się nawzajem z innymi, wypełniły wolną przestrzeń. Jeśli nie zapełnimy całego bagażnika, przemieszczaniu się przedmiotów w jego wnętrzu pomogą zapobiec linki, taśmy lub siatki montowane do haczyków w kufrze.

W przypadku samochodów typu hatchback i kombi starajmy się tak spakować, aby przedmioty nie wystawały ponad linię siedzeń, i zasuwajmy roletę. Po pierwsze, bagaże nie będą kusić swym widokiem złodziei.

Po drugie i ważniejsze, przy zasuniętej rolecie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że w razie wypadku pakunki dostaną się do kabiny. Jeśli przewożone przedmioty wystają ponad linię oparć, przedział pasażerski powinien zostać oddzielony od bagażnika siatką lub kratką.

Jeśli to możliwe, unikajmy składania tylnych oparć. Stanowią one najlepszą barierę. Gdy nie podróżujemy z kompletem pasażerów, niemieszczącą się w kufrze torbę możemy umieścić w kabinie, ale na podłodze w tylnym rzędzie i w taki sposób, aby się nie mogła przemieszczać.

Dobrym pomysłem jest pozostawienie przedmiotów mogących się przydać w sytuacji awaryjnej w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu nie będziemy musieli przekopywać się przez bagaże, gdy w sytuacji stresowej będziemy nagle potrzebować gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki czy chociażby latarki.

Ważne jest także dbanie o porządek w kabinie. Nie wolno zostawiać przedmiotów na tylnej półce. Nie tylko ograniczają one widoczność, ale mogą stanowić bardzo duże zagrożenie w przypadku kolizji. Puszki i butelki nie powinny leżeć luzem, a tym bardziej na podłodze, zwłaszcza z przodu. Niewielkie przedmioty mogą dostać się pod pedały.

W przypadku korzystania z boksu dachowego najcięższe pakunki należy lokować na środku, aby znajdowały się pomiędzy belkami, do których przymocowany jest boks. Ładunek powinniśmy zabezpieczyć pasami.

Miejmy na względzie to, że obciążony samochód może prowadzić się inaczej, niż do tego przywykliśmy. Pogorszą się jego osiągi, zwiększy droga hamowania, a w przypadku jazdy z boksem czy innymi rodzajami zewnętrznych bagażników (np. z rowerami) także aerodynamika i reakcja na boczny wiatr.

Przód auta przy większym obciążeniu się podniesie. Jeśli mamy taką możliwość, zmieńmy ustawienia świateł, aby nie oślepiały innych kierowców.

Komentarze (5)