Dostałeś mandat? Będziesz mógł sam go wydrukować

Nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów pozwoli na samodzielne wydrukowanie otrzymanego mandatu. Nowe zasady mają wejść w życie 22 maja. Jak jednak będzie to wyglądać w praktyce?

Wypisywanie mandatu
Wypisywanie mandatu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Kamil Niewiński

04.05.2023 | aktual.: 04.05.2023 18:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do rozporządzenia w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego dodano nowe zapisy, które oferują osobom ukaranym opcje, być może ułatwiające trochę życie. Możliwość wydrukowania mandatu brzmi dość specyficznie, lecz nowe przepisy, które zostały ogłoszone 21 kwietnia 2023 roku, regulują, jak to dokładnie ma wyglądać.

Wydrukowanie mandatu będzie możliwe za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego. By mieć w ogóle taką możliwość, konieczne będzie wyrażenie odpowiedniej zgody, a także wypełnienie pokwitowania z pomocą osobistego podpisu, podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego. Od tego momentu mamy 21 dni na odebranie mandatu z systemu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

§ 4c.
1. Czynności, o których mowa w § 4b, dokonuje się przy pomocy przeznaczonej do tego platformy internetowej spełniającej wymogi określone w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

2. Doręczenie mandatu karnego w sposób, o którym mowa w § 4b pkt 2, polega na jego udostępnieniu sprawcy wykroczenia do pobrania oraz samodzielnego wydrukowania w postaci obrazu odcinków „A”, „B” i „C” z platformy internetowej, o której mowa w ust. 1, w okresie 21 dni, licząc od dnia następującego po dniu wysłania przez organ powiadomienia o wystawieniu mandatu i możliwości jego odebrania za pośrednictwem platformy internetowej. Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w § 4b pkt 2. W przypadku niepokwitowania mandatu udostępnionego na platformie
internetowej w okresie jego udostępnienia mandat doręcza się w sposób, o którym mowa w § 4a.

3. Wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgód, o których mowa w § 4b, oraz pokwitowanie odbioru mandatu
w systemie teleinformatycznym wymaga złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo podpisu osobistego.

4. Mandat karny doręczany w sposób, o którym mowa w § 4b pkt 2, jest opatrzony kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną organu nakładającego.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
Komentarze (4)