Chłodzenie auta bez klimy. Stara metoda sprawdza się najlepiej
Klimatyzacja w samochodzie to coś, do czego większość z nas przywykła i z czego nie chce rezygnować. W dobie rosnących cen paliw każda możliwość oszczędzania jest jednak na wagę złota. Zaskakujące informacje na ten temat przekazują eksperci z SAE International. Okazuje się, że odpowiednie korzystanie z klimatyzacji może przynieść znaczne oszczędności.
31.07.2023 17:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Specjaliści z SEA International (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych) podkreślają, że umiejętne korzystanie z klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić paliwo, natomiast błędy mogą znacznie zwiększyć jego zużycie. Dzielą się radami, jak efektywnie chłodzić wnętrze pojazdu, aby czerpać z tego maksimum korzyści przy jak najmniejszym koszcie.
Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy prowadzi auto spalinowe, czy elektryczne, zdaje sobie sprawę, że korzystanie z klimatyzacji obciąża silnik (lub baterię w przypadku auta elektrycznego) i tym samym zwiększa zużycie paliwa (lub energii). Szczególnie dobrze wiedzą o tym taksówkarze.
Wielu z nich rezygnuje z korzystania z klimatyzacji ze względu na zwiększone zużycie paliwa, które ma bezpośredni wpływ na ich ostateczny zarobek. Zużycie paliwa może wzrosnąć od 1 l do nawet 2 l/100 km, co jest znaczącym obciążeniem. Jeśli auto ma mniejszy silnik, spalanie rośnie jeszcze bardziej. Jeden z kierowców prawie nowej dacii logan opowiedział mi, że latem nie może korzystać z klimatyzacji, ponieważ jego mały silnik zużywa wtedy aż 13 l/100 km w mieście (LPG). Bez klimatyzacji zużycie paliwa spada do 9-10 l/100 km.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci SAE International zalecają otwieranie okien w celu schłodzenia auta, ale tylko wtedy, gdy prędkość jest mniejsza niż 70 km/h. W takich warunkach wymiana powietrza jest wystarczająca, a prędkość jest na tyle niewielka, że uchylone okna nie stwarzają istotnych oporów.
Jednak jazda z opuszczoną szybą przy prędkości powyżej 85 km/h może zwiększyć spalanie paliwa o około 20 proc. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych.
Zdaniem specjalistów, przy wyższych prędkościach klimatyzacja nie obciąża silnika na tyle mocno, aby korzystniejsze było otwarcie okien i tym samym pogorszenie aerodynamiki pojazdu, która przy dużej prędkości ma kluczowe znaczenie.
Jak więc korzystać z klimatyzacji, aby poprawić zużycie paliwa?
Oto kilka praktycznych wskazówek:
- przy niskich prędkościach (miejskich) otwieraj szyby i wyłączaj klimatyzację;- przy większych prędkościach zamykaj szyby i korzystaj z klimatyzacji;
- włączaj klimatyzację tylko wtedy, kiedy jest naprawdę gorąco;
- nie ustawiaj klimatyzacji na zbyt niską temperaturę;
- parkuj w cieniu – w aucie będzie chłodniej, a klimatyzacja nie będzie potrzebna;
- po ruszeniu z miejsca otwórz okna, ale nie włączaj od razu klimatyzacji – zrób to po kilku minutach, gdy wnętrze się przewietrzy;
- nie używaj klimatyzacji na postoju;
- w przypadku aut akumulatorowych (elektryki i hybrydy plug-in) warto schłodzić wnętrze przed odłączeniem od ładowarki.