Rząd szykuje zmiany w OC. Większe prawa, wyższe kwoty
Rząd planuje zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przyszłości łatwiej będzie o odszkodowanie za zdarzenie, które miało miejsce za granicą. Podniesione zostaną również sumy gwarancyjne.
24.07.2024 | aktual.: 24.07.2024 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zmiany w przepisach będą dotyczyły przede wszystkim dwóch zagadnień. Pierwszym z nich jest obsługa szkód w razie niewypłacalności towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Po zmianach osoby poszkodowane poza Polską będą w takich sytuacjach zgłaszały się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dziś w takim przypadku należy zwracać się do odpowiednika Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w kraju siedziby upadłego ubezpieczyciela. Jeśli do kolizji czy wypadku dojdzie w Polsce, roszczenia względem upadłego towarzystwa ubezpieczeniowego będzie zgłaszało się w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, przypadki niewypłacalności ubezpieczycieli nie należą do rzadkości. I dotyczy to nawet państw w Unii Europejskiej. Jak informuje PBUK, w październiku 2023 r. upadłość ogłosiła firma Astra Asigurări, która była trzecim co do wielkości ubezpieczycielem w Rumunii. W czerwcu 2024 r. upadłość ogłosił duński ubezpieczyciel Alpha Insurance A/S.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną ze zmian zapowiedzianych przez rząd będzie podniesienie minimalnych sum gwarancyjnych w polisach OC. Po zmianach wyniosą one:
- szkody na osobie: 29 876 400 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych,
- szkody majątkowe: 6 021 600 zł w odniesieniu do jednego wypadku, bez względu na liczbę osób poszkodowanych.
Jak informuje rząd, nowelizacja wprowadzi również jednolity dla całej UE formularz zaświadczenia o historii roszczeń związanych z OC pojazdów mechanicznych. Zmiany wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ale na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja uzyska swój ostateczny kształt.