Awarie systemu ABS
System ABS stał się już normą we współczesnych autach. Mniej więcej od 10 lat montuje się go niemal w standardzie, w tym od 2011 roku obowiązkowo. W starszych autach coraz częściej dochodzi do awarii związanych z układem. Oto najczęstsze sytuacje związane z tym obszarem.
24.01.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Układ przeciwpoślizgowy ABS jest ogólnie bardzo niezawodnym system, choćby z tego powodu, że producenci bardzo przykładają się do jakości wykonania. To oczywiste, wszak ABS bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo.
Dlatego też w normalnie eksploatowanym samochodzie mogą nie działać prawidłowo same hamulce, ale ABS pozostaje sprawny. Niestety nie każdy samochód jest eksploatowany normalnie i nie każdy ma zwyczajną przeszłość.
Usterki systemu ABS najczęściej pojawiają się w autach powypadkowych. Warto o tym pamiętać przy zakupie samochodu używanego. Przygotowane do sprzedaży lepiej lub gorzej samochody, mają generować przychód, a naprawa ABS nierzadko sporo kosztuje, choć bardziej chodzi tu o czas niż pieniądze. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sytuacje, z którymi można się spotkać.
ABS "sprawny", ale nie działa
"Przygotowanie” samochodu do sprzedaży często przeprowadzane jest w taki sposób, by system ABS nie dawał żadnych oznak niesprawności. Kupujący i tak zwykle nie hamują podczas jazd próbnych wystarczająco mocno, by się przekonać usterce. Pomijamy to, że wielu sprzedających nie umożliwia jazd próbnych.
Tym samym żadna kontrolka na desce rozdzielczej nie sygnalizuje awarii, choć koła podczas hamowania się blokują. Dlatego w trakcie jazd przed zakupem, należy przeprowadzić przynajmniej jedno hamowanie awaryjne i bacznie obserwować, co dzieje się z autem i co pokazują kontrolki.
W tej sytuacji niesprawne może być dosłownie wszystko. W pierwszej kolejności trzeba się zająć lampką kontrolną, którą odłączono (niekiedy wyjęto żarówkę) lub podłączono pod obwód sprawnego systemu tak, by na chwilę się zapalała, komunikując, że wszystko jest w porządku, a potem gasła.
Mechanicy podłączają kontrolkę ABS bezpośrednio do obwodu kontroli ciśnienia oleju lub ładowania. Dopiero po doprowadzeniu systemu kontrolnego do sprawności można zacząć szukać usterki.
Brak komunikacji ze sterownikiem ABS – system nie działa
Podłączenie testera diagnostycznego to pierwszy krok do odnalezienia przyczyny awarii systemu ABS. Niestety, nie zawsze uniwersalny tester zdaje egzamin. Wówczas trzeba się posłużyć sprzętem, który jest dostępny w autoryzowanych warsztatach. Jednak i on może nie odpowiadać pomimo tego, że lampka kontrolna ABS się świeci. Co wtedy?
Jako pierwszy podejrzany jest sam sterownik. Jeżeli tylko komunikuje awarię, a nie podaje żadnej innej informacji, oznacza to, że może być uszkodzony. Konieczna jest jego wymiana lub naprawa.
Jeżeli sterownik odpowie, wówczas połowa pracy jest za nami. Najczęstszą przyczyną niesprawności ABS-u są uszkodzone czujniki prędkości obrotowej kół. Pisaliśmy już o nich dokładniej, ale warto pamiętać, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić podłączenie przewodów. To zwykle w tym miejscu dochodzi do mechanicznych uszkodzeń.
Niekiedy sygnalizacja awarii czujnika może świadczyć nie tyle o jego usterce, co o niewłaściwym montażu łożyska koła lub złym jego doborze. Chodzi konkretnie o koło dekodujące, które zwykle umieszczone jest na uszczelniaczu łożyska koła. Inną, mechaniczną usterką, która nie dotyczy bezpośrednio czujników, jest odgięcie uchwytu przytrzymującego czujnik. Gdy ustalimy, że czujnik jest niesprawny, należy go wymienić.
Nagła utrata siły hamowania gdy ABS zaczyna działać
Przyczyną takiej sytuacji jest zwykle zapowietrzenie zespołu elektrozaworów. Skutkiem tego jest nieoczekiwane zmniejszenie skuteczności hamowania. Odpowietrzenie sytemu ABS nie jest tak prostą czynnością jak samego układu hamulcowego, m.in. dlatego, że trzeba się posłużyć testerem diagnostycznym i wprowadzić go w tryb odpowietrzania. Przez pompę i elektrozawory przetłacza się przy tym dużą ilość płynu hamulcowego. Cały proces należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta.
Co mówią kontrolki o sprawności systemu ABS?
Jeżeli na desce rozdzielczej świeci się kontrolka ABS, nie musi to oznaczać awarii, która powoduje brak systemu przeciwpoślizgowego. Jest on tak zaprojektowany, by działał możliwie długo ze względów bezpieczeństwa. Paląca się kontrolka oznacza jakąś awarię, ale niekoniecznie całkowitą.
Całkowity brak działania systemu lub bardzo poważna awaria ABS jest sygnalizowana przez zapalenie się dodatkowego komunikatu lub innej kontrolki, np. STOP, SERVICE, (!). Wówczas jazda może być niebezpieczna ze względu na nieprzewidywalne zachowanie się systemu ABS.
Zobacz także