Poradniki i mechanikaCo to jest i jak działa ABS?

Co to jest i jak działa ABS?

ABS, czyli z niemieckiego Antiblockiersystem, to element układów hamulcowych pojazdów mechanicznych, który ma zapobiegać blokowaniu kół w trakcie hamowania. Jest to realizowane przez pulsacyjne zmniejszanie i zwiększanie siły hamowania tak, by utrzymać koło na granicy poślizgu.

Hamulec tarczowy z zaciskiem
Hamulec tarczowy z zaciskiem
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Mariusz Zmysłowski

09.05.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są elementy układu ABS
  • jak działa ABS
  • jaki jest cel stosowania ABS
  • od kiedy ABS jest obowiązkowy w Europie

Główne elementy składowe systemu ABS to czujniki prędkości obrotowej kół, modulatory ciśnienia oraz sterownik, który analizuje sygnały z sensorów i na ich podstawie wprowadza korekty siły hamowania. Najczęściej dwa pierwsze podzespoły wydzielone są indywidualnie dla każdego z kół. Zazwyczaj producenci samochodów stosują czujniki indukcyjne, które współpracują z obracającymi się wraz z kołami tarczami zębatymi.

Gdy w trakcie hamowania przynajmniej z jednego z kół dojdzie do sterownika sygnał, że jego prędkość obrotowa się zmniejszyła, co może wskazywać na poślizg, ABS redukuje ciśnienie w układzie hamulcowym dla tego koła.

Gdy ono znów zaczyna się obracać z właściwą prędkością, siła hamowania jest zwiększana. Cały proces odbywa się bardzo szybko, pulsacyjnie i pozwala na utrzymanie poślizgu na poziomie około 10-30 procent.

Hamowanie prowadzone w takiej formie pozwala zrealizować trzy podstawowe cele stosowania ABS-u:

  • utrzymać kierowalność auta w trakcie hamowania
  • nie dopuścić do utraty stabilności samochodu podczas hamowania
  • skrócić drogę hamowania

Najważniejszymi celami, dla jakich stosuje się ABS są dwa pierwsze z powyższych punktów. Trzeci zazwyczaj nie jest realizowany z uwagi na priorytet pierwszego i drugiego.

Uruchomienie systemu ABS w samochodzie podczas hamowania z dużą siłą, jest odczuwalne przez kierowcę w postaci drgań na pedale hamulca. Towarzyszy temu dźwięk brzmiący jak tarcie twardym przedmiotem o chropowatą powierzchnię.

Systemy ABS są obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej od 1 lipca 2004 roku. W Polsce ten przepis został wprowadzony w 2006 roku. Systemy te montuje się także między innymi w motocyklach oraz pojazdach ciężarowych i przyczepach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (6)