Zimowy obowiązek. Mandat nawet 1500 zł

Zima w Polsce nie odpuszcza. Meteorolodzy prognozują kolejną falę opadów śniegu. Odpowiednie służby powinny zadbać o utrzymanie dróg w jak najlepszym stanie, ale kto powinien odśnieżać chodniki? Wyjaśniamy.

Odśnieżanie chodnika a mandat. Kiedy należy usunąć z drogi śnieg?
Odśnieżanie chodnika a mandat. Kiedy należy usunąć z drogi śnieg?
Źródło zdjęć: © Pixabay

11.01.2024 16:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściciele nieruchomości, zarówno prywatnych, jak i firmowych, a także domów jednorodzinnych czy segmentów, często nie zdają sobie sprawy z konieczności utrzymania w odpowiednim stanie chodnika przylegającego do ich posesji. Jest to szczególnie istotne zimą, kiedy na chodnikach pojawia się śnieg lub gołoledź, co może stanowić zagrożenie dla pieszych. Niezrealizowanie tego obowiązku może skutkować karą finansową, która może wynieść 1500 zł, a w niektórych przypadkach nawet więcej.

Obowiązek ten jest wyraźnie określony w Ustawie z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciele nieruchomości muszą zapewnić utrzymanie czystości i porządku na chodnikach przylegających do ich posesji. Co konkretnie muszą zrobić?

We wspomnianej ustawie zapisano: "Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych" (art. 5. ustęp 1 podpunkt 4 ).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednakże zgodnie z tym przepisem, jeżeli chodnik nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, to właściciel nie jest zobowiązany do jego odśnieżania. Przykładem może być sytuacja, gdy pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas zieleni – w takim przypadku obowiązek ten przechodzi na gminę. Podobnie jest, gdy gmina pobiera opłaty za postój na chodniku przylegającym do nieruchomości. Właściciele lokali w spółdzielniach mieszkaniowych również nie są zobowiązani do odśnieżania chodników, gdyż nie są właścicielami nieruchomości.

Warto jednak zauważyć, że nawet jeśli chodnik przylega do nieruchomości niezamieszkałej, właściciel nadal ma obowiązek jego odśnieżania. Dotyczy to na przykład dobrze zurbanizowanych wsi, gdzie obok utwardzonych dróg znajdują się chodniki, a niektóre działki są przeznaczone pod budowę lub są to działki rolne. Zgodnie z art. 46 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są również części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, do których zaliczają się grunty rolne.

Należy pamiętać, że konsekwencje nieutrzymania chodnika w należytym stanie mogą być poważne. Kodeks wykroczeń przewiduje mandat za takie wykroczenie, jak stanowi art. 117 par. 1, który umożliwia gminie nałożenie na właściciela nieruchomości grzywny do 1500 zł lub naganę. Jednakże znacznie poważniejszym problemem może być sytuacja, gdy ktoś poślizgnie się na nieodśnieżonym chodniku i dozna obrażeń. W takim przypadku sąd może nałożyć na właściciela nieruchomości obowiązek wypłacenia odszkodowania, które może być znacznie wyższe niż grzywna za nieodśnieżenie chodnika.

odśnieżaniechodnikinformacje
Komentarze (39)