Z najdłuższego tunelu w Polsce zniknie znak B‑5. Co to oznacza dla kierowców?
GDDKiA donosi o zmianach na Południowej Obwodnicy Warszawy (POW), które zaczną obowiązywać do 1 sierpnia i potrwają wstępnie do 30 września. Chodzi o zniesienie obowiązujących dotychczas ograniczeń tonażowych.
21.07.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), powołująca się na rzeczniczkę warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzatę Tarnowską, 1 sierpnia, na dwa miesiące przestanie obowiązywać godzinowy zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej przekraczającej 16 ton. Decyzja dotyczy całego odcinka pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska, wliczając w to najdłuższy tunel w Polsce.
Dotychczasowy zakaz obowiązywał w godzinach szczytu, tj. od 7 do 10 rano i od 16 do 20. Na podstawie analiz ruchu zdecydowano się jednak znieść ograniczenia.
"Zaprojektowany układ drogowy od węzła Konotopa do węzła Lubelska, w przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi na węźle Opacz, zapewnia planowany poziom warunków bezpieczeństwa ruchu. Stąd podjęcie decyzji o czasowym zniesieniu ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. Obserwacja, a następnie analiza ruchu będą stanowić materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym" – mówi Małgorzata Tarnowska, cytowana przez PAP.
Decyzja nie niesie ze sobą konieczności dokonania poważnych zmian w infrastrukturze drogowej. Wystarczy zasłonięcie znaków B-5 z tabliczkami 16 t oraz tablic F-6. Zasłonięte lub usunięte zostanie też oznakowanie wyznaczające zatoczki do kontroli pojazdów zlokalizowane na węźle Warszawa Lotnisko i pomiędzy węzłami Lubelska a Patriotów.
W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów w okolicy można spodziewać się wzmożonych patroli policji oraz inspekcji transportu drogowego. Funkcjonariusze będą przyglądać się zachowaniu kierowców i reagować na nieprawidłowości.