Wybory 2020: Jak dojechać do lokalu? Osobom niepełnosprawnym i starszym może pomóc urząd lub straż miejska
Wybrane urzędy miejskie szykują pomoc dla mieszkańców, którzy będą mieli problemy z dojechaniem na II turę wyborów prezydenckich. Z podobną inicjatywą wychodzi stołeczna straż miejska. Wszystko po to, by osoby niepełnosprawne i starsze mogły 12 lipca bezpiecznie oddać głos.
09.07.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Straż miejska w Warszawie będzie oferować darmowy transport do lokali wyborczych dla osób mających trudności z poruszaniem się, które 12 lipca będą chciały oddać głos w II turze wyborów prezydenckich. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, choć i młodsi obywatele np. ze złamaną nogą nie będą pozostawieni sami sobie.
Przewóz będzie odbywał się z zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa, a strażnicy będą wyposażeni m.in. w płyny do dezynfekcji, maseczki, przyłbice, rękawiczki czy termometry. Co więcej, jeżeli osoba, która chciałaby skorzystać z darmowego transportu i zapomni o maseczce, otrzyma ją od funkcjonariuszy. Zainteresowane mogą w dniu wyborów zgłaszać się pod numer telefonu 22 598 69 29, a czas dowozu będzie zależał od liczby zgłoszeń.
Zobacz także
Osoby, które wymagają specjalistycznego sprzętu, np. poruszają się na wózku inwalidzkim, będą mogły skorzystać z usług urzędu miasta, zgłaszając potrzebę transportu odpowiednio wcześniej.
Jak to wygląda w innych miastach?
Sprawdziłem, czy w innych polskich miastach straż miejska również uczestniczy przy transporcie osób na wybory prezydenckie.
- Jeżeli chodzi o straż miejską w Gdańsku, my takich działań nie prowadzimy, jednak urząd miasta oferuje możliwość dowozu osobom z niepełnosprawnością. Co więcej, gdański ZTM organizuje także specjalną komunikację miejską, żeby ułatwić dotarcie do lokali wyborczych – mówi w rozmowie z Autokult.pl rzecznik prasowa gdańskiej straży miejskiej insp. Marta Drzewiecka.
Usprawnienia gdańskiego Zarządu Transportu Miejskiego mają polegać na zmianach w funkcjonowaniu wybranych tras. W określonych godzinach niektóre linie autobusowe będą kursowały według rozkładu dnia powszedniego.
- Nie robi tego (transportu osób – przyp. red.) straż miejska, natomiast miasto ma przygotowany transport dla osób niepełnosprawnych na wybory. Otrzymaliśmy wykaz telefonów dla mieszkańców i te informacje podają zainteresowanym także nasi dyżurni. Taki system działa już od wielu lat – mówi w rozmowie z Autokult.pl, rzecznik prasowa szczecińskiej straży miejskiej, insp. Joanna Wojtach. - Zdarzało się w poprzednich wyborach, że przewoziliśmy osoby niepełnosprawne, ale to były sytuacje incydentalne – dodaje insp. Joanna Wojtach.
Również w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu to urzędy miast będą organizowały specjalny transport dla tych, którym trudno będzie samodzielnie dotrzeć do lokali wyborczych. Zainteresowani skorzystaniem z usług powinni zgłosić potrzebę dowozu z odpowiednim wyprzedzeniem, choć np. Miejskie Biuro Wyborcze we Wrocławiu przyjmuje zlecenia także w dniu wyborów.