Wiemy, czym jeździ wrocławska policja. Do sieci trafił plik z danymi ponad 1500 pojazdów
W ostatnich czasach policja chętnie chwali się nowymi samochodami. Tym razem jednak tak nie było. Do sieci trafił plik, w którym wrocławska policja trzyma informacje o wszystkich swoich pojazdach. Jest w nim kilka niespodzianek.
12.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pod koniec listopada 2018 roku wrocławska policja dysponowała ponad 1500 pojazdami. Tak przynajmniej wynika z dokumentu, który przez przypadek trafił do sieci. Jeden z internautów trafił na niego korzystając z wyszukiwarki Google, a informacja o pliku pojawiła się na zamkniętych grupach na Facebooku. Serwisowi Zaufana Trzecia Strona udało się do niego zajrzeć, nim został usunięty.
Wygląda na to, że zestawienie powstało na potrzeby przetargu z 2018 roku. Prawdopodobnie chodziło o zakup szyb czołowych do wybranych samochodów. Na liście aut znalazły się dwa nieoznakowane BMW 330i, ale są też Audi A6, Dacia Logan czy Fiat Cinquecento z 1995 roku. Nie brakuje samochodów dostawczych oraz autobusów.
Dużo więcej o całej flocie wrocławskiej policji mówi zakładka "AUTA KWP WROCŁAW". Na zrzutach ekranów wykonanych przez Zaufaną Trzecią Stronę widać dane ponad 700 nieoznakowanych samochodów, w tym wspomnianego już Cinquecento. Auto trafiło do służby kryminalnej i było wykorzystywane w technice operacyjnej. Nie wiemy, czy zostało wycofane, ale sądząc po liście zakupów przednich szyb – raczej nie. Co ważne, dokument zawiera numery rejestracyjne pojazdów oraz ich numery VIN.
Serwis podzielił się też ciekawostkami, jakie wyciągnął z pliku. Okazało się, że najpopularniejsze we wrocławskiej policji są auta Kii, następnie Fiata, Opla oraz Škody. Jeśli chodzi o motocykle, najczęstszą marką jest Honda. Z kolei najczęściej rola nieoznakowanego samochodu przypadała Fiatom.
Największy przebieg (stan na koniec 2018 roku) miała nieoznakowana Toyota Camry z 2002 roku. Auto przejechało blisko 600 tys. km i jest przypisane do służby prewencyjnej w ruchu drogowym. Najstarszym pojazdem jest Star 200 z 1975 roku.