Wielka akcja policji. Na celowniku szczególnie narażona grupa
Ruszyły duże działania policji, koncentrujące się na bezpieczeństwie użytkowników motocykli, motorowerów czy rowerów. Akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu" potrwa do 20 czerwca i nie ogranicza się do wystawiania mandatów.
05.04.2024 | aktual.: 05.04.2024 13:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz z nadejściem wiosennej pogody na drogach pojawili się użytkownicy jednośladów. Jednocześnie policja rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję, której sensem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa tej właśnie grupie użytkowników dróg. Mundurowi będą baczniej przyglądać się poczynaniom motocyklistów, użytkowników rowerów czy hulajnóg. Mundurowych należy więc spodziewać się wszędzie tam, gdzie występuje sytuacja krzyżowania się dróg
To jednak nie wszystko. Jak informuje Komenda Główna Policji, akcja ma przede wszystkim charakter prewencyjny. Mundurowi przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: przestrzeganiu ograniczeń prędkości, stosowaniu się do zasad pierwszeństwa, dbania o stan techniczny jednośladu i jego wymagane przepisami wyposażenie.
Jak wynika z raportu Komendy Głównej Policji, w 2023 r. rowerzyści brali udział w blisko 3,6 tys. wypadków, w wyniku których zginęło 154 z nich. Blisko 2 tys. spośród tych wypadków spowodowali kierowcy innych pojazdów. Głównymi przyczynami powstawania wypadków spowodowanych przez rowerzystów było nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierna prędkość oraz nieprawidłowy manewr skrętu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Motocykliści w 2023 r. brali udział w 1,9 tys. wypadków, w wyniku których zginęło 189 kierujących motocyklami oraz 7 pasażerów. Na uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu do 2022 r. liczba śmiertelnych ofiar takich wypadków wzrosła aż o 24 proc. W blisko 1,1 tys. wypadków z motocyklistami winę za zdarzenie ponosili inni kierowcy. Wypadki powodowane przez motocyklistów aż w 55 proc. mają u podłoża nadmierną prędkość.
Użytkownicy jednośladów należą do szczególnie narażonych uczestników ruchu. W razie błędu nie chronią ich poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i karoseria ze strefami kontrolowanego zgniotu. To właśnie dlatego grupa ta powinna szczególnie poważnie traktować swoje bezpieczeństwo, a kierowcy samochodów z szacunkiem podchodzić do ich zdrowia i życia.