W wakacje dochodzi do największej liczby wypadków drogowych - statystyki nie kłamią

Miesiące letnie to najniebezpieczniejszy okres na polskich drogach. Wypadki, do których doszło w czerwcu, lipcu i sierpniu stanowiły 32,3 proc. wszystkich zdarzeń z 2021 roku. Instytut Transportu Samochodowego wyjaśnia, dlaczego tak jest.

Do najgroźniejszych wypadków często dochodzi przy dobrej pogodzie
Do najgroźniejszych wypadków często dochodzi przy dobrej pogodzie
Źródło zdjęć: © fot. policja
Aleksander Ruciński

24.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mogłoby się wydawać, że długie dni i ładna pogoda charakterystyczna dla miesięcy letnich sprzyjają bezproblemowej, bezpiecznej jeździe. Niestety, nic bardziej mylnego. Wakacje od lat są najgorszym okresem na polskich drogach pod względem liczby wypadków. Trzy miesiące lata odpowiadają za niemal 1/3 wszystkich zdarzeń w roku. W 2021 roku było to 32,3 proc, rok wcześniej 31,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Instytut Transportu Samochodowego.

Niestety niechlubne statystyki zdarzeń przekładają się również na liczbę ofiar. W 2021 roku 29,8 proc. wszystkich zabitych oraz 32,7 proc. rannych przypadło na miesiące letnie. W 2020 było to odpowiednio 26,5 proc. oraz 32,3 proc.

"Dane jednoznacznie wskazują, że najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Wówczas kierujący czują większy komfort jazdy i rozwijają znaczne prędkości, co w sytuacji wypadku rodzi często tragiczne następstwa. W 2021 r. najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich: w czerwcu - 11,4 proc. ogółu, w lipcu - 11 proc. i w sierpniu - 10,3 proc." - informuje Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Kolejną, smutną informacją jest duży udział najmłodszych we wspomnianych wypadkach. Tylko w okresie minionych wakacji życie na polskich drogach straciło ośmioro dzieci w wieku do sześciu lat. Znaczący odsetek dotyczy również grupy w wieku 7-14 lat.

  • W czerwcu 2021 roku życie straciło 5 dzieci, w lipcu 3, a w sierpniu 4. Taki stan rzeczy wynika także z faktu wzmożonego ruchu na drogach w okresie letnim i warunków pogodowych, które przekładają się na większą mobilność niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dzieci - powiedział rzecznik prasowy ITS, Mikołaj Krupiński.

Siłą rzeczy, silnie reprezentowaną grupę stanowią także motocykliści, których w okresie letnim zdecydowanie przybywa na drogach. W 2021 roku najczęściej uczestniczyli w wypadkach w czerwcu (19,8 proc.) i lipcu (17,9 proc.)

Wybierając się w wakacyjną podróż warto pamiętać o tych statystykach, zdjąć nogę z gazu i zachować rozwagę, by nie stać się kolejną, smutną liczbą w tegorocznych raportach.

Komentarze (0)