Toyota coraz większym graczem dla profesjonalistów. Japończycy zdobywają rynek aut dostawczych

Pozycja lidera na polskim rynku samochodów osobowych to dla Toyoty za mało. Japończycy już zdołali wspiąć się na drugie miejsce wśród samochodów dostawczych i mają apetyt na więcej. Pomóc może im rozwój sieci specjalistycznych salonów.

Toyota coraz większym graczem dla profesjonalistów. Japończycy zdobywają rynek aut dostawczych
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Julian Grabowski

26.03.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W styczniu 2022 r. Toyota sprzedała w Polsce 442 szt. pojazdów użytkowych. Dawało jej to trzecie miejsce na rynku. Luty okazał się jednak zdecydowanie bardziej korzystny dla Japończyków.

Zarejestrowano wówczas 673 nowe auta dostawcze Toyoty. To pozwoliło jej wskoczyć na drugie miejsce podium. Co godne zauważenia, japońska firma zapewniła sobie wzrost sprzedaży aż o 52 proc. Jak informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, ogólnie na rynku samochodów dostawczych w lutym 2022 r. nastąpił wzrost sprzedaży tylko o 16 proc. Toyocie udało się więc znacznie wyprzedzić rynek.

Obraz
© Materiał partnera

W lutym najważniejszym użytkowym modelem Toyoty było Proace City. Znalazło ono 302 nabywców, co pozwoliło na zajęcie 4. miejsca w rankingu modeli dostawczych. Siódme miejsce zajęła Toyota Proace (211 egz.), a dziewiąte Hilux (139 szt.). W zestawieniu popularności aut użytkowych obejmującym dwa pierwsze miesiące 2022 r. najpopularniejsza Toyota – Proace City – z wynikiem 452 egzemplarzy zajęła piąte miejsce, a model Proace z rezultatem 365 szt. szóste miejsce.

Według danych instytutu SAMAR w styczniu 2022 r. Toyota stanowiła 9,83 proc. rynku samochodów użytkowych w Polsce, a w lutym już 11,47 proc. Ten wynik może jeszcze ulec poprawie, dzięki powiększającej się liczbie salonów Toyota Professional skierowanych do osób i firm zainteresowanych samochodami użytkowymi. W połowie marca szósty taki salon został otwarty w Gdańsku. Pozostałe działają w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Szczecinie. W 2022 r. na mapie takich placówek pojawi się jeszcze jeden punkt.

Obraz
© Materiał partnera

Na miejscu na klientów czeka profesjonalna obsługa i możliwości, jakich potrzebują klienci. Pracownicy są gotowi, by poznać potrzeby klientów i odpowiednio im doradzić. Wszystkie auta dostawcze Toyoty można kupić wraz z fabryczną zabudową, na którą udzielana jest trzyletnia gwarancja. Oferta japońskiego producenta może spełnić potrzeby różnych klientów.

W przypadku modelu Proace w wersji Platforma tuż za krótką kabiną pasażerską znajduje się otwarta, płaska powierzchnia użytkowa o wymiarach: 2550 mm długości, 1900 mm szerokości i 1330 mm wysokości. Ładowność auta wynosi 1325 kg. Proace o zamkniętym nadwoziu pomieści do 6,6 m3 ładunku. Długość użytkowa auta wynosi 4,02 m, a ładowność 1400 kg. Ładownością wynoszącą 1000 kg legitymuje się Proace City. Zamknięta przestrzeń ładunkowa samochodu ma długość 3,44 m i 4,3 m3 kubatury.

Obraz
© Materiał partnera

Odmiany tego modelu stworzone do przewozu osób występują w różnych wariantach. Model Proace Verso ma trzy odmiany, może mierzyć od 4,6 do 5,3 m i zabrać na pokład do 9 osób, a silnik o mocy do 177 KM zapewni odpowiednią dynamikę. We wnętrzu można aranżować miejsce do pracy, zmieniając położenie i orientację foteli czy korzystając ze stworzonego na potrzeby auta stolika. Nie potrzebujesz aż tyle miejsca dla pasażerów? W ofercie Toyoty jest Proace City Verso. Auto występuje w dwóch wariantach długości – 4,4 lub 4,7 m – i zabiera na pokład do 7 osób. Silnik może legitymować się mocą 130 KM.

Jest też coś dla tych, którzy potrzebują bardziej nietypowych rozwiązań. Toyota Proace Electric to w pełni elektryczny samochód dostawczy. Pojemność użytkowa wersji Long z systemem Smart Cargo wynosi 6,6 m3. Zasięg to 330 km, a ładowność – 1000 kg. To dobra propozycja dla tych, którzy szukają przyjaznego środowisku samochodu do transportu na stosunkowo niewielkie odległości.

Z myślą o tych, którzy potrzebują zdolności przewozowych w trudniejszym terenie, powstał model Hilux. Legendarna wytrzymałość połączona ze sprawdzonym układem 4x4, maksymalną mocą 204 KM, ładownością 1000 kg oraz możliwością ciągnięcia przyczepy o wadze 3,5 tony to najważniejsze cechy tego samochodu. Jest jeszcze nowoczesny, atrakcyjny wygląd, dzięki któremu Hiluxem można z taką samą pewnością siebie wjechać na leśną ścieżkę, jak i na parking pod teatrem.

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie staje się korzystniejsza. Toyota robi jednak wszystko, by zyskiwać nowych klientów i spełniać ich oczekiwania. Również tych profesjonalnych.

Komentarze (0)