Problematyczne światło. Kierowcy narażają się na mandat
Jesień, choć piękna, niesie ze sobą pewne utrudnienia dla kierowców. Częste opady deszczu i gęsta mgła to tylko niektóre z nich. W takich warunkach niezbędne stają się tylne światła przeciwmgłowe, których nie wszyscy kierowcy potrafią prawidłowo używać. Niewłaściwe korzystanie z nich nie tylko może skutkować mandatem, ale również oślepić innych uczestników ruchu.
16.10.2023 17:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jesień już daje o sobie znać. Dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz ciemniejsze. Deszcz pada coraz częściej, a mgła potrafi skutecznie ograniczyć widoczność. W takich warunkach nie wszystkie "sztuczki" są dozwolone.
Przepisy kodeksu drogowego jasno określają, kiedy i jakie światła powinniśmy używać. Jednak w przypadku świateł przeciwmgłowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim, nie każdy samochód jest wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe. Każdy pojazd musi natomiast mieć tylne światła przeciwmgłowe — takie są wymogi homologacyjne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samochód może mieć jedno lub dwa światła z tyłu, które zazwyczaj są zintegrowane pod jednym kloszem z innymi światłami. Zgodnie z art. 30, ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła".
Warto zauważyć, że kierowca nie jest zobowiązany do włączenia tylnych świateł przeciwmgłowych, ale ma do tego prawo. Dla bezpieczeństwa własnego i innych zaleca się jednak korzystanie z nich, gdy widoczność spada poniżej 50 m. W ocenie tej odległości mogą pomóc nam słupki przydrożne, rozmieszczone co 100 m. Jeśli jednak widoczność nie jest ograniczona do mniej niż 50 m, a my mimo to korzystamy z tylnych świateł przeciwmgłowych, na pewno zostaniemy ukarani mandatem.
Niewłaściwe korzystanie z tylnych świateł przeciwmgłowych nie tylko jest niezgodne z prawem, ale również może stwarzać zagrożenie na drodze. Mocne światło może oślepić kierowców jadących za nami, co może skutkować niezauważeniem przez nich, że zaczęliśmy hamować. Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza grozi nam mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.