Poradniki i mechanikaKategoria "gratis". Wielu kierowców nawet nie wie, że ją ma

Kategoria "gratis". Wielu kierowców nawet nie wie, że ją ma

Kategoria prawa jazdy AM zastąpiła kartę motorowerową, ale ma też znaczenia dla wszystkich kierowców. Choć wielu o tym nie pamięta, to jej uprawnienia dostaje się automatycznie razem z każdym innym prawem jazdy.

Pod każdą kategorią prawa jazdy kryją się dodatkowo uprawnienia AM
Pod każdą kategorią prawa jazdy kryją się dodatkowo uprawnienia AM
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Szymon Jasina

25.08.2021 | aktual.: 14.03.2023 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest prawo jazdy kategorii AM? Są to uprawnienia, które mogą uzyskać już 14-latkowie. Zatem jest to ta kategoria prawa jazdy, którą można mieć najwcześniej. O tym, na co ona pozwala, najlepiej mówi fakt, że zastąpiła kartę motorowerową.

Posiadacze kategorii AM mają uprawnienia do prowadzenia dwóch typów pojazdów – motorowerów i czterokołowców lekkich. Czym są te pierwsze? To jednoślady z silnikami spalinowymi o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznymi. W obu przypadkach maksymalna moc może wynosić 4 kW (ok. 5,5 KM), a prędkość maksymalna pojazdu musi być ograniczona do 45 km/h. Kształt pojazdu jest dowolny, mogą to zatem być skutery, jak i motorowery wyglądające jak motocykle.

Czterokołowce lekkie to pojazdy dwuśladowe, w praktyce najczęściej są to najsłabsze quady. W ich przypadku przepisy określają, że masa nie może przekraczać 350 kg, a prędkość maksymalna (podobnie jak dla motorowerów) nie może przekraczać 45 km/h.

Co ważne, uprawnienia kategorii AM zyskuje się też "gratis" razem z każdym innym prawem jazdy (niezależnie czy jest to A, B, czy nawet T) Warto o tym pamiętać, gdyż oznacza to, że np. po zrobieniu prawa jazdy na samochody osobowe od razu można jeździć też motorowerami. Nie trzeba mieć 3 lat doświadczenia za kierownicą, jak w przypadku motocykli 125 cm3.

Dodatkowo warto pamiętać, że kategorią AM wprowadzono 19 stycznia 2013 r. Dlatego wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed tą datą, zachowali prawo jazdy motorowerami beż żadnych uprawnień.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (19)