Poradnik iParts.pl. 3 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wycieraczkach samochodowych. Sprawdź, do czego wiedza ta może Ci się przydać
Zasada i cel działania wycieraczek samochodowych nie zmieniły się od ponad 100 lat. Przez ten czas zdążyliśmy się dowiedzieć o nich praktycznie wszystkiego i nic, co wiąże się z działaniem wycieraczek nie stanowi już dla nas tajemnicy. Prawda? Niestety nie. Wycieraczki samochodowe cały czas skrywają przed nami niejedną tajemnicę, z których co najmniej część naprawdę dobrze jest poznać. Co to za tajemnice. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o tym prostym i niewielkim, a jakże ważnym elemencie każdego auta?
13.09.2023 12:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nowoczesne wycieraczki w starym samochodzie? Czy to w ogóle ma sens?
Zasadniczy podział, jaki obecnie dotyczy wycieraczek samochodowych dostępnych na naszym rynku, wyróżnia dwa podstawowe typy wycieraczek samochodowych, którymi są:
- Wycieraczki szkieletowe – tradycyjne, nieco już przestarzałe, będące standardem mniej więcej do lat dwutysięcznych.
- Wycieraczki bezszkieletowe – nowoczesne, smukłe wycieraczki stosowane powszechnie w każdym nowoczesnym aucie.
Wycieraczki szkieletowe to stara, ale wciąż sprawdzająca się technologia, mająca wprawdzie swoje wady, za to konkurująca bardzo niską ceną. Wycieraczki bezszkieletowe, zwłaszcza te markowe, to lepsza jakość, ale też wyraźnie wyższa cena. Czy do auta, które ma już te 10, 15 czy nawet 20 lat warto zakładać takie właśnie nowoczesne wycieraczki? Jak najbardziej! O ile tylko jest ku temu możliwość. Wycieraczki bezszkieletowe górują nad swoimi starszymi odpowiednikami:
- trwałością – są znacznie mniej podatne na działanie czynników atmosferycznych;
- sprawnością – zamiast kilku punktów docisku, jak w wycieraczkach szkieletowych, dociskają do szyby równomiernie całą długością pióra;
- aerodynamiką – w tej kategorii różnica jest naprawdę ogromna i sam model lub wiek auta nie ma tu nic do rzeczy.
Jeśli więc rozumiesz znaczenie dobrych wycieraczek i chcesz mieć w swoim youngtimerze nowoczesne wycieraczki bezszkieletowe, wbijaj na stronę sklepu iParts.pl, gdzie znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz.
Dlaczego w starym aucie pióra wycieraczek niszczą się zawsze szybciej niż w nowym samochodzie?
W zasadzie nie o sam wiek tu chodzi, a o przebieg. Gdy porównamy ze sobą auto z rocznika 2023 i 40-letni samochód, który cały ten czas spędził w jakimś muzeum i nigdy nie był "jeżdżony", poziom zużywania się wycieraczek w obu przypadkach będzie taki sam. Dlaczego? Sekret tkwi w szybie samochodowej, a dokładniej w tym, jak zmienia się jej struktura pod wpływem zwykłej eksploatacji.
Gdy Twój samochód zjeżdżał z taśmy produkcyjnej, wszystkie jego szyby, zbadane pod mikroskopem, były gładkie niczym przysłowiowe lustro. Z czasem jednak ich powierzchnia, na skutek działania czynników mechanicznych (niesiony z wiatrem pył, piasek, twarde drobinki lodu, grad) oraz chemicznych (smoła, asfalt, kwasy organiczne, słońce) zaczęła przypominać pumeks. Nawet jeśli dla ludzkiego oka i dotyku dłoni szyba taka nadal będzie idealnie gładka, w rzeczywistości okazuje się być porowata i ostra. Ta mikroskopijna porowatość nie pozostaje bez wpływu na żywotność gumowego elementu pióra wycieraczki, która – zamiast domyślnych 120 tys. cykli – nie wytrzyma nawet 80 tys. I dlatego im starsze auto, tym częściej należy wymieniać w nim wycieraczki.
Czy kolor wycieraczek ma znaczenie? W jaki sposób możesz rozpoznać ich jakość po samej tylko barwie elementów gumowych?
To kolejna rzecz, która może Cię zaskoczyć, ale tak – kolor wycieraczek może świadczyć o ich jakość. Dlaczego? Do dziś bardzo wiele tradycyjnych wycieraczek szkieletowych posiada ostrza piór w kolorze wyraźnie grafitowym. Kolor jest grafitowy, ponieważ mieszanka gumowa użyta do ich produkcji została następnie pokryta właśnie warstwą grafitu. Warstwa ta ma chronić gumę i wspomagać ruch wycieraczki po szybie. Ta dość przestarzała technologia jest całkiem skuteczna, ale wyłącznie na krótką metą. Grafit dość szybko się ściera, pozostawiając odsłoniętą gumę, która nie tylko szybko wówczas niszczeje, ale i trze po szybie samochodu piszcząc i skrzypiąc niemiłosiernie. A jak wygląda to w nowoczesnych wycieraczkach bezszkieletowych?
Te dobre wycieraczki bezszkieletowe – a takie możesz znaleźć w naszym sklepie pod adresem https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/piora-wycieraczek,100133.html – wykonane są z lepszej jakości mieszanki gumowej pokrytej warstwą polimerową. Polimery nie ścierają się jak grafit, nie ulegają szybkiej degradacji pod wpływem słońca, za to zwiększają poślizg podczas ruchu wycieraczki po szybie i chronią jej pióro przez bardzo długi czas. Takie polimerowe wycieraczki zwykle będziesz mógł rozpoznać po głębokiej, czarnej, czasem wręcz lekko połyskującej barwie.
A co w przypadku kupna wycieraczek przez internet? Przecież tam wszystkie wycieraczki wyglądają tak samo! Możliwe, ale jeśli kupujesz u nas, a nie masz pewności, czy wybrałeś dobrze, zawsze możesz skontaktować się z jednym z naszych ekspertów iParts.pl. Ich zadaniem jest doradzić Ci taki wybór, z którego z pewnością będziesz zadowolony.