Nowy tunel "nie zarabia". Kierowcy po prostu unikają mandatów
Kierowcy nie wpadają w sidła systemu odcinkowego pomiaru prędkości, który działa w tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Po miesiącu jego działania liczba przyłapanych na wykroczeniach osób jest budująco niska.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tunel pod Świną, łączący wyspy Uznam i Wolin, był jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych ostatnich lat. Podziemna przeprawa została oddana do użytku 30 czerwca 2023 r. i zlikwidowała konieczność korzystania z promu. Jednocześnie jednak w tunelu obowiązuje dość rygorystyczne ograniczenie prędkości do 50 km/h. By zapewnić bezpieczeństwo, zdecydowano się na zainstalowanie w tym miejscu urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Już wiadomo, jakie były efekty jego pracy po miesiącu.
– W ciągu miesiąca po uruchomieniu zestawu, co miało miejsce 10 lipca, urządzenia zarejestrowały 190 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości w tunelu – powiedziała Autokult.pl Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Aż 65 proc. wykroczeń polegało na przekroczeniu dozwolonej prędkości o najniższy próg, a więc od 11 do 20 km/h. Najbardziej rażącym przypadkiem było przekroczenie prędkości o 32 km/h. Rezultaty można więc uznać za bardzo zadowalające.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczególnie jeśli porównamy je ze związanymi z otwarciem tunelu w przebiegu Zakopianki danymi sprzed kilku miesięcy. Tunel pomiędzy Skomielną Białą i Naprawą został oddany do użytku w listopadzie 2022 r. wraz z zestawem do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. W ciągu pierwszego miesiąca działania zarejestrował on aż 2926 wykroczeń. W miejscu, gdzie wolno jechać z prędkością 100 km/h, rekordzista pędził średnio aż 201 km/h.
Dane dotyczące wykroczeń w nowym tunelu w Świnoujściu stanowią pozytywne zaskoczenie. Jadący tamtędy kierowcy, poza nielicznymi wyjątkami, świadomie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i mogą stanowić wzór dla wszystkich zmotoryzowanych.