Poradniki i mechanikaKierunkowskaz na rondzie – kiedy prawy, a kiedy lewy?

Kierunkowskaz na rondzie – kiedy prawy, a kiedy lewy?

Kierunkowskaz na rondzie od lat jest kością niezgody wśród kierowców. Wbrew pozorom kłótnie o to są burzą w szklance wody. Czy przed wjazdem na rondo trzeba włączać kierunkowskaz, a na rondzie użyć lewego czy prawego?

Kiedy i jak używać kierunkowskazów na rondzie?
Kiedy i jak używać kierunkowskazów na rondzie?
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

18.04.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zacznijmy od tego, co mówią przepisy. Niestety, te nie mówią wiele o rondach, czyli skrzyżowaniach z ruchem okrężnym. Za to podają, kiedy i jak używać kierunkowskazów.

"Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru" – czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli znamy ten przepis i wiemy, czym w praktyce jest tzw. rondo, łatwiej jest zrozumieć, kiedy i jak używać przed nim i na nim kierunkowskazu. Na pewno pomocny może być też wyrok sądu opisany w artykule poniżej.

Wjazd na rondo – bez kierunkowskazu

Wjazd na tzw. rondo, czyli skrzyżowanie z ruchem okrężnym, w praktyce nie jest zmianą kierunku jazdy – należy to rozumieć jako jazdę na wprost. Z tą tylko różnicą, że przed wjazdem na rondo należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom już się po nim poruszającym, jeśli oczywiście przed rondem stoi znak A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Niemniej sam wjazd należy traktować tak, jakbyśmy przejeżdżali skrzyżowanie na wprost. Dlatego też przed wjazdem na rondo nie sygnalizujemy zmiany kierunku jazdy.

Jazda po rondzie – bez kierunkowskazu

Sytuacja nie zmienia się już po wjechaniu na rondo. Wówczas poruszamy się ruchem okrężnym, ale wciąż bez zmiany kierunku jazdy. Dopiero kiedy chcemy zjechać z ronda, to kierunek jazdy się zmienia.

Aby to łatwiej zrozumieć – na rondzie, pomimo iż jedziemy po okręgu, w rozumieniu prawa jedziemy na wprost. Dlatego też, jadąc po rondzie, nie używamy kierunkowskazu, nawet jeśli wykonamy przejazd wokół całej wysepki.

Zmiana pasa ruchu na rondzie – kierunkowskaz prawy lub lewy

Na dużych rondach z kilkoma pasami ruchu nadal zachowujemy się jak na prostej drodze. Chcąc zatem zmienić pas ruchu, należy zawczasu włączyć kierunkowskaz odpowiedni do zmiany pasa ruchu.

Warto pamiętać, że niektóre ronda z wyznaczonymi pasami ruchu są tak skonstruowane (tak namalowano linie), że aby z niego zjechać, trzeba wcześniej zmienić pas ruchu na prawy, a to oznacza, że musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który się na tym pasie znajduje. Dlatego w praktyce z niektórych rond dość trudno zjechać i często dochodzi na nich do kolizji.

Zjazd z ronda – tylko prawy kierunkowskaz

Przed zjazdem z ronda, którym chcemy je opuścić, należy włączyć prawy kierunkowskaz. Tu ważne jest, by pamiętać o tym nawet wtedy, kiedy nie zmieniamy pasa ruchu (namalowane linie), ponieważ pomimo tego zmieniamy kierunek jazdy. Tylko jazda wokół wysepki jest jazdą na wprost.

Kiedy jaki kierunkowskaz?

  • Prawy kierunkowskaz – zmiana pasa ruchu na prawy lub zjazd z ronda
  • Lewy kierunkowskaz – zmiana pasa ruchu na lewy
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (22)