Każdy rowerzysta powinien znać art. 86a. Grzywna? Do 5000 zł

Często rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że przepisy ruchu drogowego odnoszą się do nich w takim samym stopniu jak do kierowców samochodów. Jednym z bardziej niebezpiecznych zachowań jest jazda po chodniku, która jest dozwolona tylko pod pewnymi warunkami.

Rowerzysta może jechać po chodniku tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach
Rowerzysta może jechać po chodniku tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach
Źródło zdjęć: © Policja | Policja Dolnośląska
oprac. MLŃ

12.05.2025 | aktual.: 12.05.2025 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby kierujące rowerem, hulajnogą elektryczną czy innym urządzeniem transportu osobistego mogą korzystać z chodnika w określonych sytuacjach. Są to między innymi brak infrastruktury, prędkość pojazdów na drodze przekraczająca 50 km/h, opieka nad dzieckiem mającym mniej niż 10 lat, jadącym na rowerze, lub złe warunki atmosferyczne.

Rowerzyści muszą jednak spełnić dwa warunki:

  • poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym.

Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Art. 86a. Kodeksu wykroczeń

Innymi słowy, nie mogą stwarzać zagrożenia dla pieszych ani wymuszać na nich zmiany kierunku czy zatrzymania.

Znaczenie artykułu 86a w Kodeksie wykroczeń

W taryfikatorze mandatów znajduje się wiele pozycji dotyczących jazdy na rowerze, jednak nie ma tam wzmianki o przekroczeniu prędkości. Nikt nie mierzy prędkości rowerów radarem, ale łatwo zauważyć, gdy jest ona wyższa niż prędkość pieszych. Za takie zachowanie grozi kara zgodnie z art. 86a Kodeksu wykroczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kwota grzywny nie jest określona w taryfikatorze, ale zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń - (grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej) może wynieść do 5000 zł. Taka sama kara grozi rowerzyście, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu na chodniku.

Kary za wykroczenia wymienione w taryfikatorze są znacznie niższe, np. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas przejeżdżania przez chodnik (50-300 zł) czy za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych (50-100 zł).

Choć mało prawdopodobne jest, by rowerzysta otrzymał wysoki mandat za zbyt szybką jazdę po chodniku, to jednak grozi mu wysoka grzywna, jeśli w wyniku nadmiernej prędkości potrąci pieszego.

Uprawnienia straży miejskiej

Nie tylko policja ma prawo karać za takie wykroczenia. Od 30 sierpnia 2021 r. również strażnicy miejscy i gminni mogą wystawiać mandaty za nadmierną prędkość na chodniku. Wcześniej mogli jedynie zatrzymywać takie osoby i je upominać.

Komentarze (0)