Zestaw głośnomówiący - jaki wybrać by być naprawdę zadowolonym?
Jeden na cztery wypadki drogowe jest spowodowany używaniem telefonu komórkowego w trakcie jazdy – wynika z analiz Instytutu Transportu Samochodowego. By nie rozpraszać uwagi, należy używać zestawów słuchawkowych bądź głośnomówiących. Tylko jaki kupić?
14.10.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kierowca, który prowadzi rozmowę telefoniczną w trakcie jazdy, reaguje na sytuacje drogowe nawet kilkadziesiąt razy wolniej, bo telefon nie tylko zajmuje ręce, ale ogranicza też świadomość i zdolność do podejmowania właściwych decyzji. A tych kierujący musi niejednokrotnie podjąć od ośmiu do dwunastu na każdy kilometr, mając na to często ułamki sekund, zwracają uwagę badacze z Instytutu Transportu Samochodowego. Dlatego tak istotne jest, by kierowca był skupiony na rzeczy nadrzędnej – prowadzeniu pojazdu.
Zestaw głośnomówiący – Dla wygody i z rozsądku
Coraz więcej nowych aut, także mniejszych segmentów wyposażonych jest w fabryczny zestaw głośnomówiący działający przez bluetooth lub kabel podłączony do telefonu. Od wielu lat to standard w droższych modelach, ale można go dokupić także do tańszych jako akcesorium.
Korzystanie z zestawu głośnomówiącego to z jednej strony wygoda, z drugiej zaś przejaw rozsądku kierowcy — telefoniczna rozmowa za kółkiem może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz utratą 5 punktów karnych. Choć zestaw nie rozwiązuje w pełni problemu rozkojarzenia kierującego, zwłaszcza gdy prowadzi on emocjonalną rozmowę, to jednak gwarantuje, że kierowca bez skrępowania może prowadzić pojazd.
Główną cechą fabrycznego zestawu głośnomówiącego jest poręczność – pozwala rozpocząć i zakończyć rozmowę za pośrednictwem jednego bądź dwóch przycisków i najczęściej łączy się bezprzewodowo z telefonem, zaraz po wejściu do pojazdu.
Jaki zestaw głośnomówiący wybrać?
Dla aut bez zestawu fabrycznego oferowane są akcesoryjne urządzenia głośnomówiące, które pozwalają na prosty montaż na osłonie przeciwsłonecznej kierowcy, na desce rozdzielczej czy kierownicy. Na rynku są także zestawy montowane na stałe. To, czy wygodniej będzie nam obsługiwać z kierownicy, kokpitu, czy rozmawiać, mając urządzenie umieszczone nad głową, zależy tylko od nas samych.
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem komunikacji zestawów głośnomówiących z telefonami komórkowymi jest technologia Bluetooth (standard komunikacji bezprzewodowej między urządzeniami elektronicznymi). Parowanie obu urządzeń może jednak nie być możliwe, jeśli pojawią się różnice w standardach oprogramowania, dlatego kluczowa jest wcześniejsza weryfikacja pod kątem zgodności.
Samych wersji standardu przepustowość Bluetooth jest dziesięć, przy czym obecnie oferowane urządzenia korzystają zarówno z wersji 2.0, 3.0 oraz nowszych 4.1 i 4.2, cechujących się wysoką jakości transferu danych.
Dźwięk zestawu głośnomówiącego
To kluczowy parametr przy wyborze zestawu, gdyż od niego zależy komfort naszej rozmowy. Zarówno my musimy dobrze słyszeć, jak i nasz rozmówca nie powinien mieć kłopotu z usłyszeniem nas. Jeśli jeździmy dużym lub głośnym autem, to lepiej zdecydować się na zestaw z głośnikiem o większej mocy i wysokiej jakości mikrofonem. Ktoś, kto jeździ autem miejskim, śmiało może postawić na zestaw o niższych parametrach mocy głośnika i mikrofonu.
Mniejsze auto to mniejsza odległość do głośnika, a dźwięk rozchodzi się w mniejszej przestrzeni. Warto także wybierać modele, które mają dodatkową funkcję redukcji szumów i echa. To przydatne rozwiązanie, które znacząco podnosi jakość rozmowy.
Zasilanie zestawu głośnomówiącego
Tu rynek oferuje dwa rozwiązania – coraz rzadziej spotykane, przewodowe zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej lub bezprzewodowe, czerpiące energię z baterii lub akumulatora. W przypadku tego pierwszego zestaw jest zawsze gotowy do działania. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność – jeśli komuś przeszkadza – maskowania przewodu zasilającego np. wykorzystując w tym celu elementy podsufitki.
I z tego właśnie względu większym powodzeniem cieszą się zestawy głośnomówiące z niezależnym zasilaniem wewnętrznym. Mając wydajną baterię, są w stanie pracować w trybie czuwania przez kilka miesięcy i pozwalają na ciągłą rozmowę telefoniczną przez ok. pół doby. Decydując się na wariant bezprzewodowy, warto upewnić się, jaka jest pojemność akumulatora, szacunkowy czas gotowości, pracy urządzenia na baterii oraz czas ładowania.
W ofercie są także zestawy zasilane bezpośrednio z gniazda zapalniczki z wbudowanym transmiterem fal FM, które łączą się z radiem i za jego pośrednictwem przesyłają dźwięki. Zaletą tych urządzeń może być rozbudowane menu oraz praktyczne funkcje, tj. odtwarzanie muzyki z telefonu lub pamięci zewnętrznej, za pośrednictwem wbudowanych gniazd USB.
Z wyświetlaczem, czy bez?
To pytanie, czy jesteśmy fanami dodatkowych ekranów, które z jednej strony dostarczają nam nowych informacji, z drugiej zaś mogą dekoncentrować, a podczas jazdy w nocy także emitować nieprzyjemne światło. Jeśli chcemy dopłacić za wyświetlacz, to warto sprawdzić jego rozdzielczość i praktyczność obsługi. Pamiętajmy, że ekran będzie dodatkowym odbiornikiem prądu, zmniejszając czas pracy akumulatora zestawu.
Ile kosztuje zestaw głośnomówiący?
Cena to wypadkowa parametrów urządzenia. Im więcej dodatkowych funkcji – np. obsługa kilku telefonów, sterowanie głosowe, niwelowanie szumów, strumieniowy przesył muzyki z telefonu czy automatyczna aktywacja po wejściu do auta, tym wyższa cena. Wydajna bateria i ciekawe wzornictwo także znajdzie odzwierciedlenie w wartości katalogowej zestawu.
W sklepie kupimy zestaw głośnomówiący już za kilkadziesiąt złotych. Nawet kilkaset złotych kosztują wielofunkcyjne i profesjonalne wersje np. z wbudowanym radiem cyfrowym, podwójnym mikrofonem, kilkoma głośnikami, funkcją przestrzennego dźwięku, kontrolą głosową i mocną baterią.
Warto postawić na markowy i sprawdzony sprzęt, tym bardziej że większość producentów oferuje jednocześnie zestawy budżetowe i wyższej klasy. Oferta rynkowa jest na tyle ciekawa, że zarówno zwolennicy produktów europejskich, japońskich, koreańskich i chińskich znajdą coś dla siebie.