Jak wrócić autem z zagranicy na kołach legalnie? Są dwa sposoby
Choć wiele osób o tym nie wie, od końcówki 2020 roku weszły w życie przepisy pozwalające na legalny powrót na kołach sprowadzonym samochodem, kupionym np. w komisie. Można załatwić formalności na dwa sposoby.
01.03.2023 | aktual.: 01.03.2023 14:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od 4 grudnia 2020 roku osoby chcące kupić importowane auto z komisu mogą legalnie wrócić po nabyciu pojazdu na kołach. Jest to możliwe, ponieważ wydziały komunikacji w całej Polsce dokonują rejestracji czasowej w miejscu zakupu pojazdu, a nie zamieszkania. Niestety są pewne przeszkody, które mogą to uniemożliwić.
Umów wizytę w urzędzie lub... zapłać
Niektóre wydziały komunikacji działają na zasadzie umówienia wizyty na konkretną datę i godzinę, co w przypadku niepewnej sytuacji, czyli zakupu pojazdu, gdy przypadnie on do gustu, nie pozwoli zarejestrować auta. Można oczywiście udać się do urzędu i poprosić urzędnika o możliwość zarejestrowania, wyjaśniając sytuację – powinien się zgodzić. Z drugiej jednak strony są firmy zajmujące się rejestracją w miastach, gdzie obowiązuje taki system. Mają zarezerwowane kolejki niemal na każdy dzień, ale trzeba im zapłacić (ok. 200-300 zł) i napisać oświadczenie pozwalające na zarejestrowanie naszego pojazdu przez osobę trzecią.
Na szczęście w wielu urzędach da się to załatwić standardową metodą, choć wymaga to czasu i cierpliwości w kolejce. Dlatego też bardzo ważne jest dobre przygotowanie dokumentów i właściwa kolejność działania. Z pomocą przychodzą też handlarze, którzy po imporcie samochodu przygotowują dokumenty do rejestracji (m.in. tłumaczenie i badanie techniczne).
Kolejność działania po zakupie auta poza miejscem swojego zamieszkania
Po zakupie samochodu pierwsze co trzeba zrobić, to wykupić OC, by w ogóle wyjechać z komisu. To można załatwić nawet przez telefon. Jeśli samochód nie ma pierwszego w kraju badania technicznego, to mamy mały kłopot. Otóż wyjechanie z zagranicznymi tablicami lub bez tablic na drogę to poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu, za co grozi wysoka grzywna (nie mniej niż 1500 zł). Warto mimo to pamiętać, że polisa OC działa również na pojeździe niedopuszczonym do ruchu.
W znacznie lepszej sytuacji są jednak osoby, które kupiły pojazd z wykonanym przez handlarza badaniem technicznym. Po wykupieniu OC mogą udać się prosto do wydziału komunikacji.
Dokumenty potrzebne do czasowej rejestracji w miejscu zakupu pojazdu:
- faktura zakupu pojazdu,
- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub brak obowiązku opłaty akcyzy,
- dowód rejestracyjny pojazdu część I i II lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą,
- jeżeli pojazd został kupiony od osoby prowadzącej legalną działalność w zakresie obrotu pojazdami, potrzebna będzie kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopia KRS potwierdzająca prowadzenie takiej działalności,
- tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic,
- tłumaczenia dokumentów.
Ile kosztuje taka rejestracja i jak długo jest ważna?
Cały proces rejestracji czasowej kosztuje obecnie 62 zł. Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni, choć można go wydłużyć o dodatkowe 14 dni. Po upływie ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego i tablic, należy udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i wymienić tablice rejestracyjne oraz dowód na stały.