Jak właściwie przechowywać opony i koła

Po zakończonym sezonie nadchodzi czas, aby wymienić opony. Po tym procesie pojawia się myśl - co zrobić z oponami, które nie są aktualnie używane? Aby ułatwić Ci zadanie, w poniższym artykule wypisaliśmy wskazówki i reguły jak właściwie je przechowywać.

Jak właściwie przechowywać opony i koła
Źródło zdjęć: © Materiał partnera

13.05.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysły na przechowywanie opon

Przechowywanie opon i kół w sposób niezgodny z zaleceniami może skończyć się:

  • odkształceniem i deformacją ogumienia
  • stworzeniem tzw. “bąbli” lub wybrzuszeń na oponie
  • szybszym starzeniem się koła

Takie skutki zmuszają posiadacza samochodu do kupna nowego ogumienia (np. w sklepie Autobuty.pl). Przed odpowiednim złożeniem opon i ułożeniem ich w konkretnym miejscu (bo w przechowywaniu ogumienia wszystko jest ważne) trzeba je dokładnie umyć i wysuszyć. Opony czyścimy za pomocą gąbki z płynem i wody lub wodą pod ciśnieniem. Po przemyciu kół dobrze zadbać również o felgi, tam często gromadzi się szkodliwy brud. Musisz mieć na względzie to, że podczas zimy, koło oprócz kontaktu z warunkami atmosferycznymi, musi również zmagać się z solą lub piaskiem. Szczególnie niedomyta sól może źle wpłynąć na felgi i ogumienie. Gdy zakończymy ten etap przygotowania, koło musi wyschnąć, najlepiej w wietrznym, nienasłonecznionym miejscu.

Przechowywanie opon w garażu

Gdy mamy do dyspozycji miejsce w garażu na przechowywanie kompletu opon to połowa sukcesu za nami. Ponieważ miejsce trzymania kół jest ogromnie ważne. Garaż, który jest jednym z elementów naszego domu lub bloku, to bardzo dobry wybór. Takie pomieszczenie z reguły zapewnia:

  1. odpowiedni poziom wilgoci (maks. do 70%),
  2. brak wpływu promieni UV i innych warunków atmosferycznych,
  3. stałą temperaturę
  4. brak kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami
  5. prawidłowy stopień odległość od źródeł ciepła

Przechowywanie opon na balkonie

Trzymanie ogumienia na balkonie nie jest dobrym rozwiązaniem. Balkon nie gwarantuje niezmiennej temperatury. Wręcz przeciwnie, opony na balkonie są podatne na zmiany w środowisku, a szczególnie szkodliwe promieniowanie słoneczne. Słońce powoduje przyspieszenie procesu starzenia się gumy. Fachowcy oraz inni przedsiębiorcy wychodzą nam naprzeciw z propozycją usługi przechowywania opon. Koszty tego procesu są różne, jednak z reguły wynosi to 50 zł za sztukę. Takie rozwiązanie zaręcza, że ogumienie będzie się nadawać do ponownego użytku.

Przechowywanie opon w piwnicy

Piwnica nie jest tak pewnym miejscem jak garaż, ale na pewno lepszym niż balkon. Dlatego warto tam zagospodarować powierzchnie na wymieniony komplet kół. W takiej sytuacji warto zakupić worki, stworzone specjalnie z myślą przechowywania opon. Z tego względu, że w piwnicy często mamy większy poziom wilgoci oraz występujących tam gryzoni. Oba ta czynniki wpływają negatywnie na stan ogumienia, a worki umożliwiają ich ochronę.

Przechowywanie opon bez felg

Sposób ułożenia przechowywanych opon jest zależne od tego, czy są one z felgami, czy bez. Opony założone na felgach składuje się w sposób najprostszy - układa się je poziomo na sobie, w tak zwany “stos”. Istnieje też możliwość zakupienia półki, wieszaka lub haka na koła. Opony bez założonych felg to trudniejsza sprawa w przechowywaniu. Samo ogumienie nie należy układać poziomo na sobie, powoduje to odkształcenie na tej najbardziej obciążonej oponie. Takie koła warto stawiać koło siebie w pozycji pionowej lub umieścić na regale dla opon.

Źródło artykułu:WP Autokult
oponykołaopony letnie
Komentarze (0)