Jak się zabezpieczyć przed autem po powodzi? Wystarczy jedno zdanie
Auta po powodziach niebawem mogą okazać się plagą na naszym rynku, po tym, jak w Niemczech, Niderlandach i Belgii tysiące samochodów przykryła woda. Jak się ustrzec przed zakupem takiego samochodu bez wnikliwych oględzin? Jest na to prosty sposób.
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przypominam, że nie każdy musi być specem od samochodów i dokonywać kosztownych, wnikliwych oględzin - choć są specjaliści, którzy za kilkaset złotych mogą to zrobić. Każdy natomiast ma prawo do uczciwej transakcji, a wbrew pozorom jest to możliwe w naszym kraju. Wystarczy pamiętać o umowie sprzedaży. Ten dokument daje nam ogromne możliwości.
Umowa sprzedaży i tylko jedno zdanie
Umowa sprzedaży samochodu jest dokumentem, którego zapisy można dość swobodnie formułować, a mimo to, podpisana przez sprzedającego (a nie jakąś nieistniejącą osobę z zagranicy) jest mocnym atutem w sądzie. Dzięki kodeksowi cywilnemu i rękojmi można dochodzić swoich praw, zwykle z pozytywnym skutkiem.
Jeśli obawiacie się zakupu auta po powodzi, wystarczy w dowolnym miejscu pod danymi obu stron umieścić stosowny zapis:
"Sprzedający oświadcza, że pojazd nie był zalany na skutek powodzi"
Bezpieczniejszą opcją dla sprzedającego jest zapis:
"Sprzedający oświadcza, że pojazd w czasie jego posiadania nie był zalany na skutek powodzi".
Dzięki temu, kiedy odkryjecie, że było inaczej, a potwierdzi to rzeczoznawca, możecie żądać od sprzedającego zarówno obniżenia ceny jak i całkowicie odstąpić od umowy i zwrócić auto.
Czy zalanie pojazdu to wada?
I tu dochodzimy do sedna. O ile sam fakt zalania auta na skutek powodzi nie jest uznawany za wadę, o tyle nieprawdziwe zapewnienie sprzedającego, że auto nie zostało zalane, wadą już jest. Pod warunkiem, że zapewnienie to znajdzie się w umowie.
[b]Art. 556(1) § 1.[/b]Wada fizyczna polega na [b]niezgodności rzeczy sprzedanej z umową[/b]. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:2) [b]nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego[/b], w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
Z powyższego zapisu kodeksu cywilnego wprost wynika, że taki zapis jak zaproponowany chroni kupującego przed oszustwem sprzedawcy.