Jak schudł nowy Opel Astra?
Opel ma się czym chwalić i regularnie, co jakiś czas prezentuje nam informacje na temat nowej Astry. Tym razem bodaj najciekawsza porcja dotycząca procesu odchudzania samochodu.
29.08.2015 | aktual.: 02.10.2022 09:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Opel od lat jest znany i również krytykowany za to, że jego samochody są dużo cięższe od konkurencji. Jednym z takich modeli jest kompaktowa Astra. Dlatego inżynierowie już na etapie projektowania nowej Astry za cel wyznaczyli sobie wyraźne odchudzenie nowego modelu. W zależności od wersji i wyposażenia jest on nawet o 200 kilogramów lżejszy (co najmniej o 120 kg) od modelu poprzedniej generacji. Tylko szkielet i struktura nadwozia straciły 77 kg. Wszystko dzięki zastosowaniu wysokowytrzymałościowej stali. Dzięki niej, można było zastosować cieńsze blachy. Mniejsze i zarazem lżejsze są także ramy pomocnicze zawieszenia. Wspominaliśmy już o tym, że w nowej Astrze nie będzie paneli osłaniających spód samochodu. Opel zdecydował się na odpowiednie ukształtowanie pod kątem oporów przepływu powietrza elementów podwozia, takich jak zawieszenie i układ wydechowy, który notabene też odchudzono o 4,5 kg.
Warto przy tym zauważyć, że nowa Astra jest ogólnie mniejszym samochodem od obecnej, choć Opel zapewnia nas o większej przestrzeni w kabinie. Mniejsze są również koła, ważące z oponami średnio o 11,5 kg mniej. Dzięki niższej masie ogólnej samochodu, elementy układu hamulcowego mogą być mniejsze i tu również zaoszczędzono łącznie aż 10 kg.
Nie bez znaczenia pozostają nowe jednostki napędowe wraz ze skrzyniami biegów. Sam blok silnika 1.4 ECOTEC Direct Injection Turbo w porównaniu do obecnego motoru o tej samej pojemności, z pośrednim wtryskiem paliwa jest o 10 kg lżejszy. Skrzynie biegów straciły kolejne 10 kg masy. Jeszcze lżejsza ma być Astra napędzana silnikiem 1.0 turbo, dotychczas niestosowanym w kompakcie Opla. Fotele, o których również już pisaliśmy to kolejne 10 kg oszczędności na masie.