Poradniki i mechanikaJak nie zachorować od klimatyzacji w aucie? Wystarczy przestrzegać kilku zasad

Jak nie zachorować od klimatyzacji w aucie? Wystarczy przestrzegać kilku zasad

Klimatyzacja to rozwiązanie zwiększające komfort podróżowania, ale wymagające świadomej obsługi. Osoby, które są wrażliwe na jej działanie, szybko się przeziębiają przy nagłej zmianie temperatur i powinny stosować ją z rozwagą. Oto kompendium wiedzy na ten temat.

Temperatura w klimatyzacji nie powinna się znacząco różnić od zewnętrznej, jeśli jesteście wrażliwi na jej zmiany
Temperatura w klimatyzacji nie powinna się znacząco różnić od zewnętrznej, jeśli jesteście wrażliwi na jej zmiany
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

17.06.2022 | aktual.: 13.03.2023 16:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W upalny dzień z klimatyzacji powinniśmy korzystać rozważnie. Przed podróżą wyrównaj temperaturę w aucie względem temperatury zewnętrznej, jeśli w stojącym na słońcu samochodzie jest znacznie cieplej niż na zewnątrz. Zrobisz to, otwierając drzwi lub szyby i czekając 2-3 minuty. Powietrze w samochodzie wymiesza się z zewnętrznym, co spowoduje wyrównanie temperatury.

Warto uruchomić silnik na ok. minutę przed odjazdem, włączyć klimatyzację i uchylić szyby. Postój dłuższy niż minuta w obszarze zabudowanym jest zabroniony. Nie warto jednak schładzać auta nadmiernie. To właśnie szok termiczny, jakiego dozna organizm, gdy w upalny dzień wsiądziemy do zbytnio wychłodzonego samochodu, może być przyczyną m.in. kataru.

Po rozpoczęciu jazdy, jeśli w aucie nadal jest gorąco i duszno, warto uchylić lekko szyby. Gorące powietrze szybciej wyleci na zewnątrz podczas jazdy, niż zdąży schłodzić je klimatyzacja. Jednak trzeba pamiętać, by nie jechać zbyt szybko z uchyloną szybą (najlepiej tylko po mieście), inaczej można się przeziębić.

Klimatyzację zaraz po rozpoczęciu jazdy warto ustawić na obieg zamknięty, a temperaturę ledwie o kilka stopni niższą niż temperatura na zewnątrz (maksymalnie 3-5 st. C różnicy). Nawiewy należy skierować tak, by zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz i klatkę piersiową.

Wraz ze spadkiem temperatury w samochodzie powoli zmniejszaj ustawienie klimatyzacji na niższą prędkość wiatraka i niższą temperaturę. Pamiętaj jednak, że nie powinna być ona niższa niż 22-24 st. C. Ewentualnie może być maksymalnie o 5 st. C niższa od temperatury zewnętrznej.

Kilkanaście minut przed zakończeniem podróży zwiększ temperaturę w samochodzie, by przyzwyczaić organizm do wysokiej temperatury na zewnątrz.

Klimatyzacji należy używać mądrze. Przede wszystkim ważne jest, by nigdy nie podróżować samochodem z klimatyzacją ustawioną na minimum i nadmuchem skierowanym na twarz.

Warto też pamiętać o dzieciach przewożonych z tyłu w samochodach, które mają nawiewy wentylacyjne na tylne siedzenia. Skieruj je tak, by powietrze nie leciało prosto na pasażerów.

Istotną kwestią pozostaje także regularna dezynfekcja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego przynajmniej raz w roku. Gromadzi on zanieczyszczenia, a te częściowo trafiają do kabiny, przez co wdychamy je, narażając się na infekcje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (6)