Holandia chce wprowadzić ograniczenie prędkości do 100 km/h na autostradach

Kraje członkowskie Unii Europejskiej stale dążą do obniżenia emisji szkodliwych substancji przez samochody. Jednym ze sposobów jest zaproponowane przez holenderskie władze ograniczenie prędkości w całym kraju do maksymalnie 100 km/h. Przepis najprawdopodobniej wejdzie w życie już w 2020 roku.

Holenderskie autostrady niebawem mogą stać się jednymi z najwolniejszych w Europie.
Holenderskie autostrady niebawem mogą stać się jednymi z najwolniejszych w Europie.
Źródło zdjęć: © fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News
Aleksander Ruciński

13.11.2019 | aktual.: 22.03.2023 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Limit prędkości, który obecnie obowiązuje na holenderskich autostradach to 130 km/h. Właśnie taką wartość akceptuje większość władz w Europie. Najwyższy limit 140 km/h obowiązuje natomiast w Polsce, a najniższy 100 km/h m.in. w Norwegii i na Cyprze. Niebawem do tego grona dołączy najprawdopodobniej Holandia.

I wcale nie chodzi tu o względy bezpieczeństwa, lecz ekologię. Holendrzy twierdzą, że niższa średnia prędkość pojazdów poruszających się po autostradach przyczyni się do obniżenia emisji szkodliwych substancji wytwarzanych przez silniki spalinowe. Według lokalnej telewizji NOS nowe regulacje wejdą w życie już w przyszłym roku. BBC dodaje jednak, że nie będą one obowiązywać przez całą dobę.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami projektu władze Holandii najprawdopodobniej zdecydują się na pośrednią opcję wprowadzającą ograniczenie prędkości do 100 km/h za dnia. W godzinach mniejszego natężenia ruchu, czyli pomiędzy 19 a 6 obowiązywać ma natomiast dotychczasowe 130 km/h. Niewykluczone, że zaproponowane rozwiązanie nie będzie stałe.

W początkowej fazie władze zamierzają sprawdzić, jak nowe przepisy wpłyną na czystość powietrza. Decyzja o podtrzymaniu ograniczenia prędkości lub całkowitego powrotu do dawnego limitu zostanie podjęta po kilku miesiącach obowiązywania ograniczenia do 100 km/h. Jesteśmy ciekawi wyników. Jeśli holenderski pomysł zadziała, z pewnością znajdą się chętni, by zastosować go także w innych krajach członkowskich.

Komentarze (7)