Historia Pojazdu – co oferuje rządowy serwis?
Serwis rządowy historiapojadu.gov.pl to usługa pozwalająca sprawdzić historię każdego zarejestrowanego w Polsce auta pod kątem ubezpieczenia i historii przeglądów. Choć nie są to informacje wyjątkowo istotne z punktu widzenia kupującego, to przepuszczenie przez bazę przed zakupem każdego interesującego egzemplarza nic nie kosztuje i powinno być pozycją obowiązkową.
15.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli kupujesz auto używane, nie możesz nie skorzystać z Historii Pojazdu – rządowej usługi mającej na celu wstępną weryfikację każdego zarejestrowanego w kraju pojazdu. Jest tylko jeden prawdziwy serwis rządowy – pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Każdy inny, nawet jeśli o podobnej nazwie, to strona prywatna.
Co sprawdzisz w historii pojazdu?
Aby skorzystać z bazy danych historiapojazdu.gov.pl, opartej na Centralnej Ewidencji Pojazdów, musisz posiadać trzy informacje o pojeździe:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
Bez tego nie da się w ogóle włączyć wyszukiwania. Oczywiście dane muszą być prawidłowe, a coraz więcej osób je podaje w ogłoszeniach sprzedaży, np. na serwisie Otomoto.
Dwie najważniejsze informacje o pojeździe to ważność polisy OC (tylko czy jest aktualna) i badania technicznego (z podaną datą ważności). Jeśli wejdą przepisy, które miałby nakładać karę administracyjną na osoby, które nie przerejestrowały auta w ciągu 30 dni od zakupu, również to stanie się istotną informacją.
Nie mniej istotne są także podstawowe informacje (ilu pojazd miał i ma właścicieli oraz w jakim województwie) oraz dane techniczne, np. moc silnika i jego pojemność, co pozwoli zweryfikować z jakim motorem mamy faktycznie do czynienia. W historii pojazdu można też sprawdzić dopuszczalną masę całkowitą, co ma znaczenie dla osób kupujących pojazdy dostawcze i ciężarowe, a także kampery.
Jedną z funkcjonalności CEP-u i historii pojazdu jest podanie przebiegu, który weryfikuje się przy corocznym badaniu technicznym. Warto jednak mieć świadomość, że przebieg jest sprawdzany raz do roku, a to zostawia lukę pozwalającą właścicielowi pojazdu "skorygowanie" go przed samym przeglądem.
Oś czasu w historii pojazdu – co można z niej wyczytać?
W zakładce oś czasu, można prześledzić historię danego pojazdu zgodnie z danymi z CEP-u. Tu można sprawdzić, jak w czasie zmieniał się przebieg, kiedy dokonywano badań technicznych i z jakim wynikiem. Znajdują się tu także informacje o zmianie właściciela wraz z datą.