GITD kupuje 26 nowych fotoradarów. Wiemy, przy których drogach staną

GITD podpisało umowę na dostawę i montaż 26 nowych urządzeń pomiarowych, które staną w najniebezpieczniejszych miejscach w Polsce. Pierwsze fotoradary z nowej serii zaczną działać w maju 2021 roku. Gdzie konkretnie zostaną zlokalizowane?

Do lutego 2022 roku na polskich drogach pojawi się 26 nowych fotoradarów.
Do lutego 2022 roku na polskich drogach pojawi się 26 nowych fotoradarów.
Źródło zdjęć: © fot. GITD
Aleksander Ruciński

05.11.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na podstawie badań ruchu oraz statystyk wypadków drogowych GITD wytypowało 26 lokalizacji w 13 województwach, w których zostanie uruchomiony pomiar prędkości przy użyciu fotoradaru. Będą to nowoczesne urządzenia MultaRadar CD wykorzystywane już w systemie CANARD, które charakteryzują się wysoką jakością fotografii i bezawaryjnością.

GITD jako zaletę wskazuje też możliwość fotografowania kilku pasów jednocześnie. Koszt montażu 26 urządzeń ma zamknąć się w kwocie 5,7 mln zł. Pierwsze sztuki zaczną działać w maju 2021 roku, a ostatnie z planowanych 26 pod koniec lutego 2022 roku.

Znamy ich dokładną lokalizację. Poniżej przedstawiamy listę nowych miejsc, w których kierowcy przekraczający prędkość będą mogli spodziewać się mandatu:

Obraz
© fot. GDDKIA

Urządzenia staną głównie przy drogach krajowych i wojewódzkich w miejscach, gdzie dochodzi do dużej liczby wypadków, także ze skutkiem śmiertelnym. To pierwszy etap rozbudowy systemu fotoradarowego CANARD w ramach projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym".

W przyszłości planowane są kolejne inwestycje - łącznie projekt obejmie 358 punktów pomiaru z czego ponad 100 w lokalizacjach, które dotychczas nie były objęte nadzorem. Wśród nich znajdzie się 39 odcinkowych pomiarów prędkości, 26 fotoradarów stacjonarnych, 11 fotoradarów przenośnych i 35 urządzeń monitorujących stosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Źródło artykułu:WP Autokult
polskabezpieczeństwoprawo i przepisy
Komentarze (3)