Gdzie zgłosić nabycie lub zbycie pojazdu? Ministerstwo Infrastruktury rozwiało wątpliwości

Resort infrastruktury wyjaśnił nie do końca sprecyzowany przepis nakazujący zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu. Za niedopełnienie obowiązku grozi do 1000 zł kary, tymczasem przepisy nie mówią dokładnie, gdzie należy to zrobić.

Sprawę można załatwić przez internet. Nawet wtedy trzeba jednak wskazać urząd, do którego ma trafić wniosek
Sprawę można załatwić przez internet. Nawet wtedy trzeba jednak wskazać urząd, do którego ma trafić wniosek
Źródło zdjęć: © WP.PL
Tomasz Budzik

08.06.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawo o ruchu drogowym (art.78 ust. 2 pkt 1) mówi: "Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu". Przepis nie wskazuje jednak wprost, do którego starostwa należy skierować zawiadomienie – właściwego dla miejsca zamieszkania zmotoryzowanego, miejsca zakupu pojazdu czy miejsca jego ostatniej rejestracji. Tym problemem zajął się Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który skierował zapytanie do Ministerstwa Infrastruktury.

Sprawa nie jest wydumana, bo - jak zauważa RMŚP - zdarza się, że starostwo nie chce przyjąć zawiadomienia, wskazując na urząd w innej miejscowości. W takiej sytuacji urzędnicy odsyłają petenta z kwitkiem lub przesyłają sprawę do innej jednostki administracyjnej. A czas upływa. Jeśli minie wyznaczone przepisami 30 dni, zmotoryzowany może dostać karę, która wynosi od 200 do 1000 zł.

Co wynika z odpowiedzi resortu na zapytanie RMŚP? Ministerstwo Infrastruktury informuje, że skoro w Prawie o ruchu drogowym nie wskazano, o które starostwo chodzi, to stosuje się przepisy ogólne Kodeksu postępowania administracyjnego. A te mówią, że "właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się według miejsca zamieszkania (lub siedziby – przyp. red.) strony postępowania".

Po przełożeniu na powszechnie zrozumiałą mowę oznacza to, że o nabyciu lub zbyciu pojazdu należy zawiadomić starostwo w swoim miejscu zamieszkania. Co ważne, z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że jeśli nawet zawiadomienie trafi do niewłaściwego urzędu, ten może dokonać wpisu – przynajmniej z technicznego punktu widzenia.

Resort nie planuje jednak korekty przepisów, by jednoznacznie mówiły, do którego starostwa należy zwrócić się po zakupie czy sprzedaży pojazdu. Warto więc znać KPA lub śledzić doniesienia mediów. Sprawą zajmowaliśmy się już wcześniej przy okazji interpelacji dotyczącej rejestracji aut.

Źródło artykułu:WP Autokult
przepisymandaturzędy
Komentarze (35)