Dzień po wypiciu. Jak rozpoznać, czy już jesteśmy trzeźwi?
Często słyszy się, że alkohol jest zdradliwy. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że najbardziej zdradliwy jest na drugi dzień po spożyciu. To właśnie dlatego policja prowadzi różnego rodzaju akcje, takie jak "trzeźwy poranek", a kierowcy często wpadają nie tego samego dnia, kiedy spożywali alkohol, ale dzień później. Oto wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje.
02.03.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Załóżmy, że była impreza, która trwała do późna. Alkoholu było dużo, a następnego dnia trzeba jechać do pracy. Jeśli nie macie alkomatu, będzie ciężko określić, czy alkohol już opuścił wasz organizm. Nie ma innego sposobu, który da wam pewność. Zasada, że jeśli czujecie się dobrze, to można jechać, a jeśli źle, to nie można, jest niezwykle zdradliwa.
Ale dlaczego dobrze to źle?
Dobre samopoczucie niedługo po wypiciu dużej ilości alkoholu oznacza, że jego stężenie w organizmie jest jeszcze stosunkowo wysokie. To właśnie dlatego czujecie się dobrze.
Złe samopoczucie pojawia się wtedy, kiedy poziom alkoholu w organizmie zaczyna gwałtownie spadać, ale niekoniecznie do zera. Zwykle nazywamy to kacem, który wiąże się z bólem, zmęczeniem i złym nastrojem. Jeśli pojawia się kac, a objawy upojenia alkoholowego, takie jak zawroty głowy, zaczynają ustępować, to może (choć nie musi!) być oznaką, że jesteście trzeźwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy można zaufać wirtualnym kalkulatorom alkoholu?
W internecie łatwo można znaleźć tzw. wirtualne alkomaty. Są to kalkulatory, które po wprowadzeniu danych, obliczą, kiedy wytrzeźwiejecie. Można je postrzegać na dwa sposoby.
Z jednej strony, nie są to urządzenia pomiarowe, więc wyniki podawane przez nie nie mają bezpośredniego odniesienia do rzeczywistości. Z drugiej jednak strony, ich wzory są tak skonstruowane, że informację o wytrzeźwieniu podają z dużym zapasem. Jeśli więc jesteście w grupie osób, które nie wyróżniają się na tle innych pod względem upojenia alkoholowego i trzeźwienia, to można zaufać takim kalkulatorom. Jeśli jednak szybko się upijacie i długo trzeźwiejecie, to lepiej nie brać pod uwagę wyników wirtualnego alkomatu.
Wirtualne alkomaty, ze względu na to, że ich twórcy nie biorą odpowiedzialności za wyniki, są zaprojektowane tak, aby zniechęcać do jazdy po spożyciu alkoholu. Dlatego, choć ich wyniki nie są wiarygodne, to zwykle dają dobrą odpowiedź na pytanie: kiedy można jechać? To tak, jakby zapytać: "o której godzinie dziś zrobi się ciemno?", a odpowiedź będzie brzmiała: "ciemno będzie do północy".
Najtańszy sposób na sprawdzenie, czy można jechać
Najtańszą i najprostszą metodą na sprawdzenie, czy jesteście trzeźwi, czy jeszcze nie, jest skorzystanie z testera jednorazowego. Koszt takiego urządzenia to około 10 zł za sztukę, ale warto mieć lub kupić dwa, aby jeden wynik zweryfikować drugim pomiarem. W dużym stopniu badanie przeprowadzane przez takie urządzenie przypomina badanie przeprowadzane przez policjanta za pomocą alkomatu przesiewowego (duży i żółty), ponieważ daje tylko odpowiedź: trzeźwy lub nietrzeźwy. Skuteczność jednorazowych alkomatów opisałem w poniższym artykule.