Czy można nagrywać policjanta? Rozwiewamy wątpliwości
Kwestia legalności nagrywania policjantów jest często tematem dyskusji. Czy podczas kontroli możemy po prostu wyjąć telefon i odpalić nagrywanie? W praktyce wszystko tak naprawdę zależy od tego, co z wideo chcesz potem zrobić.
25.05.2023 | aktual.: 26.05.2023 11:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czasach, gdy prawie każdy z nas nosi w kieszeni smartfon, robienie zdjęć czy nagrywanie wideo jest wręcz banalnie proste. Co jednak w momencie, gdy chcemy dla przykładu nagrać moment kontroli drogowej czy zatrzymania? Czy możemy po prostu nagrać funkcjonariusza? Te kwestie bardzo dobrze reguluje prawo, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozjaśnić całą sprawę.
Czy możemy nagrywać policjanta?
W ogólnym rozrachunku nagrywanie policjanta na służbie nie jest zabronione. Może to zrobić każdy obywatel, a funkcjonariusz policji nie może nie zgodzić się na nagrywanie. Warto jednak pamiętać, że takie nagranie może być wykonywane tylko w sposób, który nie zakłóca przebiegu interwencji. Jeżeli będziemy na to uważać, mamy prawo do rejestrowania wideo w celach dowodowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kompletnie innym przypadkiem jest moment, w którym zakomunikujemy chęć upublicznienia nagrania, na przykład w internecie lub wysyłając je do mediów. W takiej sytuacji funkcjonariusz może uznać takie nagrywanie za groźbę i zmuszenie do odstąpienia od czynności, co podpada już pod art. 224 Kodeksu karnego.
Warto jednak pamiętać, że hasło "utrudnianie interwencji" może być interpretowane na różne sposoby. To właśnie dlatego warto jest dopilnować, by nasze nagranie nie wpływało na samą kontrolę czy zatrzymanie.
Publikacja nagrania to inna para kaloszy
Pod kątem prawnym o wiele bardziej skomplikowana jest kwestia publikacji nagrań. Kodeks cywilny jasno wskazuje, że wizerunek jest dobrem osobistym każdego człowieka. To właśnie dlatego wideo może zostać przez nas upublicznione w momencie, gdy policjanta nie da się rozpoznać po wyglądzie i głosie. Tylko wtedy nie narobimy sobie żadnych kłopotów.
Zobacz także
Publikacja nagrania z policjantem - kiedy jest dopuszczalna?
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Publikowanie nagrań policjanta jest możliwe, jeżeli dana osoba jest osobą powszechnie znaną (nie każdy funkcjonariusz policji nią jest), jeżeli otrzyma się na to zgodę lub jeżeli osoba jest częścią większego ujęcia, np. nagrania z koncertu czy protestu.
Nie mamy również czym się martwić w momencie, gdy wideo ma na celu zebranie dowodów w sprawie. W takich sytuacjach przepisy RODO nie chronią policjanta - nagrywanie w takim celu jest wyłączone z tego rozporządzenia.
Zobacz także