Co zrobić z naklejką? Wielu kierowców nie wie, ale przepisy są jasne
Od 5 września 2022 roku urzędy rejestrujące pojazdy nie wydają już naklejek kontrolnych. Mimo to, niektórzy sądzą, że nalepki, które zostały naklejone przed tą datą, nie powinny być usuwane. Poniżej wyjaśniam, jak wygląda ta sytuacja.
24.01.2024 | aktual.: 25.01.2024 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zgodnie z prawem, które weszło w życie 4 września 2022 roku, naklejki kontrolne zostały zlikwidowane. Oznacza to, że od 5 września urzędy nie mają prawa ich wydawać. Wszystkie zapisy dotyczące wydawania i używania naklejek kontrolnych tracą moc prawną, czyli są usuwane z ustaw i rozporządzeń. To oznacza, że naklejki kontrolne przestają istnieć w systemie prawnym.
Jednak w internecie pojawiają się informacje, że jeśli naklejka została wydana przed zmianą prawa, to pojazd z odpowiadającym jej numerem rejestracyjnym musi ją posiadać do momentu przerejestrowania pojazdu lub otrzymania nowego numeru rejestracyjnego. To jednak nieprawda.
Podczas kontroli drogowej, funkcjonariusz działający zgodnie z przepisami Konstytucji i w granicach prawa, nie ma prawa zapytać, dlaczego na aucie nie ma naklejki kontrolnej. Nie ma bowiem podstawy prawnej do tego, by naklejka kontrolna znajdowała się na aucie.
Jeśli więc chcielibyśmy zadać pytanie dotyczące naklejki kontrolnej, powinno ono brzmieć: czy mogę nadal mieć naklejkę kontrolną na szybie?
Kierowca ma prawo umieszczać na przedniej szybie naklejki i urządzenia, pod warunkiem, że nie ograniczają one pola widzenia. Oznacza to, że właściwie naklejona nalepka kontrolna może pozostać na szybie. Ponadto, jeśli naklejka została wydana przed zmianą prawa i istniał obowiązek jej umieszczenia na szybie, oznacza to, że nie ograniczała ona pola widzenia.